Днес Районният съд в Бургас взе мярка за неотклонение „Задържане под стража“ спрямо тримата обвиняеми – Омар А., Ахмад М. и Абдулах А. Арестът им дойде след тежката катастрофа с автобус, при която двама полицаи загинаха, изпълнявайки служебния си дълг.
Омар се призна за виновен в схемите за каналджийство. Той заяви, че е искал да изкара пари, които да изпрати на семейството си в Турция, за да ги доведе в България.
18-годишният Ахмад, отговарящ за пътниците в автобуса, също говори в съда. Там той каза, че за пръв път излиза от границите на лагера и иска да му бъде простено за случилото се.
Абдулах, който е закупил автобуса, разказа в съда, че бил сериозен човек и не нарушавал законите. Дошъл от Сирия, влизайки легално в страната, имал фирма и семейство с 4 деца.
В съдебно заседание държавното обвинение пледира за задържането на тримата обвиняеми под стража, като акцентира на характеристичните данни на всеки от обвиняемите и на тежестта на извършеното деяние.
Защитникът на Омар А. поиска от съда да му бъде взета мярка за неотклонение „Задържане под стража“, но да бъде настанен в Центъра за бежанци от затворен тип „Бусманци“, предвид неговото непълнолетие.
Защитникът на Абдулах А. пледира за по-лека мярка за неотклонение спрямо него, каквато би могла да бъде „Паричната гаранция“.
Защитата на Ахмад М. също поиска от съда по-лека мярка за неотклонение спрямо него предвид неговата млада възраст, с възможност да бъде постановена и мярка за процесуална принуда „Забрана за напускане пределите на страната“.
Според Районен съд–Бургас събраните доказателства сочат, че Омар А., Ахмад М. и Абдулах А. са извършили престъпленията, за които са привлечени като обвиняеми, т.е. за настоящия състав бе налице обосновано предположение за авторство на деянията.
Характерът и степента на обществена опасност на престъпленията по настоящото обвинение мотивираха съда да определи най-тежката мярка за неотклонение „Задържане под стража” спрямо всеки от тях.
Съдебната инстанция съобрази и „характеристичните данни на лицата, процесуалното им поведение по време на извършване на деянията, особената дързост при извършването им, както и опита да избягат и да се укрият от разследващите органи“.
Обвинението за всеки един от обвиняемите е за тежко умишлено престъпление по смисъла на закона. Бургаският районен съд бе мотивиран да вземе най-тежката мярка за неотклонение спрямо Омар А., Ахмад М. и Абдулах А. и от обстоятелството, че тримата противозаконно са подпомогнали множество лица чужденци. От друга страна, с оглед предстоящото извършване на следствени действия, евентуалното задържане на обвиняемите би гарантирало участието им, което ще доведе до своевременно приключване на разследването.
Независимо от обстоятелството, че тримата имат постоянен адрес в Република България, като Абдулах А. е и постоянно пребиваващ и трудово ангажиран на територията на страната, наличните по делото данни, че обвиняемите са се познавали преди извършване на деянието и тежестта на извършеното, дадоха основание на съда за вземането на най-тежката мярка за неотклонение.
Районен съд–Бургас счете, че съществува и опасност обвиняемите да се укрият, ако не бъдат задържани под стража. Процесуалното поведение на тримата по време на извършване на деянието, както и обстоятелството, че след настъпването на пътното транспортно произшествие те са избягали от местопроизшествието, като са били установени впоследствие, мотивираха съда за тази най-тежка мярка.
Относно обвиняемите Омар А., Ахмад М. няма данни за трудова ангажираност, напротив – налице са данни за многократни напускания на Центъра за настаняване на бежанци в Харманли, като за Омар А. „са налице и данни, че е проблемна личност и е имал участия в конфликти на територията на центъра, което е допълнително основание за обоснованото предположение, че е налице възможност същите да се укрият и да възпрепятстват по-нататъшните следствени действия“, казва в мотивите си съдебната инстанция.