Чилийските гласоподаватели отхвърлиха категорично предложение за нова, прогресивна конституция по време на референдум, проведен вчера, след близо 2-годишен процес, който имаше за цел да отрази по-широк кръг от позиции в основния закон на страната. След преброяването на почти всички бюлетини стана ясно, че 62% от избирателите са отхвърлили предложението, а 38% са гласували „за„, според данни на Чилийската избирателна служба.
Предложената конституция, която получи подкрепата на президента с леви политически възгледи Габриел Борич, се състои от 388 члена, които значително разширяват социалните права, засилват регулацията на околната среда и възлагат на правителството по-голяма отговорност за програмите за социално подпомагане. Освен това, в случай, че беше подкрепено, предложението щеше да гарантира пълно равенство между половете, както да даде възможност в политиката да участват повече представители на коренното население.
Официалният документ беше отхвърлен във всички провинции на Чили, включително и в по-прогресивната столица Сантяго, където избирателите подкрепиха с огромно мнозинство Борич на президентските избори през декември миналата година.
Борич изрази позицията си относно резултата от референдума по време на телевизионно обръщение към нацията, отправено вчера след края на гласуването. По повод на това той коментира:
„Днес народът на Чили се произнесе и го направи ясно и категорично. Те ни предадоха две послания. Първото е, че те обичат и ценят своята демокрация. Второто е, че народът на Чили не е доволен от предложената конституция и затова реши да я отхвърли по категоричен начин.„
Снимки от Сантяго, направени вчера, показват мрачното настроение сред поддръжниците на конституцията, докато в същото време други празнуваха новината, че тя е била отхвърлена. Действащата конституция на нацията е създадена по време на диктатурата на Аугусто Пиночет, управлявал Чили с желязна ръка от 1973 до 1990 г. Поддръжниците на новата конституция имат силно желание да скъсат с авторитарното минало на Чили и да насърчат нов основен закон, който да отразява интересите на общностите, които според тях са пренебрегвани дълги години.
Пътят към отхвърляне на предложението
След дълги дискусии окончателният проект на преработената конституция беше представен на Борич през юли тази година. Въпреки че повечето чилийски гласоподаватели подкрепиха идеята за промяна на конституцията още през октомври 2020 г., малко след това се появиха разногласия относно предложения законопроект. Скоро след като той беше оповестен публично, различни социологически проучвания показаха нарастваща тенденция към отхвърляне на идеята за промяна, като правителството публично призна, че това е твърде вероятно да се случи и по време на референдума. Ако беше приета, въпросната конституция щеше да бъде една от най-прогресивните в света и да даде на държавата водеща роля в осигуряването на социални права на гражданите.
В предложението беше поставен силен акцент върху самоопределението на коренното население и опазването на околната среда, като наред с това се предвиждаше премахването на силно приватизираната система за права върху водите. Промяната щеше да гарантира и равенство между половете във всички публични институции и предприятия, както и зачитане на всички сексуални ориентации. Беше предвидена и нова национална система за здравеопазване. Въпреки всички тези положителни идеи за промяна обаче проектът се превърна в горчив повод за разединение на нацията.
Избирателите с десни политически възгледи твърдят, че бъдещият проект би изместил страната твърде много наляво в политическия спектър, както и че той е твърде амбициозен и труден за реализиране. В навечерието на гласуването дори някои от поддръжниците му от левицата призоваха да се направят корекции, като издигнаха лозунг, гласящ „Одобряваме реформата„.
Междувременно опозицията обеща да започне нов процес за пренаписване на конституцията, като обеща на поддръжниците си, че следващата конституция ще отразява по-добре техните интереси. В речта си, произнесена вчера, Борич даде знак, че това не е краят на усилията му за реформи.
„Това решение на чилийските мъже и жени изисква от нашите институции и политически фигури да работят още по-усилено, с повече диалог, с повече уважение и грижа, докато се стигне до предложение, което да отрази интересите на всички, да ни вдъхне доверие и да ни обедини като държава,„, заяви лидерът.