Путин на фона на войната в Украйна: Санкционната треска на Запада разбива живота на европейците

0
32
Владимир Путин
Владимир Путин. Снимка: Facebook

Президентът на Русия Владимир Путин осъди западните санкции, наложени заради войната на Русия в Украйна като треска, която представлява заплаха за целия свят, предава „BBC“. В реч на икономически форум във Владивосток той каза, че Русия се справя с икономическата „агресия“ на Запада. Държавният глава обаче предупреди, че качеството на живот на европейците се жертва на санкции, докато по-бедните страни губят достъп до храна. Той също така е изрази мнение, че Европа мами бедните страни за зърното на Украйна.

Месеци наред морските пристанища на Украйна бяха блокирани от руските сили, но откакто износът е възобновен в началото на август, руският лидер коментира, че само два кораба със зърно са отишли ​​в Африка – което не е така. Той изяви желание да обсъди преразглеждане на сделката, в забележки, отхвърлени от Украйна като неоснователни.

Русия започна инвазията си на 24 февруари и сега окупира около една пета от украинската територия. Шест месеца по-късно тя беше изтласкана от районите около Киев и на север и сега е изправена пред украинска контраофанзива на юг и изток.

Западните нации отговориха на войната, като наложиха санкции на голям брой руски лица, фирми и държавни предприятия. Европейският съюз се опита да намали зависимостта си от руски газ и петрол, а Москва затвори своя ключов газопровод „Северен поток 1“ към Германия, оправдавайки се с технически проблеми.

Цените на енергията скочиха и поради тази причина министрите на Европейския съюз се срещат в петък, за да отговорят на кризата. Руският лидер осъди едно предложение за таван на цените на руския газ като глупаво.

Путин коментира пред публиката си, че Западът се опитва да наложи поведението си на други страни. Много компании са побързали да напуснат Русия, изтъкна той, но „сега виждаме как производството и работните места в Европа се закриват едно след друго. Въпреки това Русия също се чувства в затруднение, с нарастваща инфлация и компании, които се борят да внасят така необходимите части.

ЕС вече забрани директните полети от Русия и миналата седмица 27-те държави-членки на блока разгневиха още повече Москва, като се съгласиха да направят процеса на осигуряване на виза по-труден за руснаците. Много ценената шенгенска виза, обхващаща 22 държави от ЕС, вероятно също ще поскъпне. Трите балтийски държави вече са отишли ​​по-далеч със сделка да забранят на руснаците да преминават от Русия и Беларус, освен ако не са шофьори на камиони или имат семейни и хуманитарни причини.

В обръщението, което изглежда беше насочено както към западните наблюдатели, така и към местната публика, президентът Путин беше категоричен, че доверието в долара, еврото и паунда се губи пред очите на хората. Междувременно Русия излизаше от войната с укрепен суверенитет, смята Путин. И подчерта:

„Сигурен съм, че нищо не сме загубили и няма да загубим.“

Украинският външен министър Дмитро Кулеба отвърна, че Русия се стреми да изнудва Европа с нейните енергийни ресурси:

„Путин иска да разруши стабилността и благосъстоянието на всяко домакинство в Европа.“

Висшият китайски законодател Ли Джаншу присъства на форума и руският президент каза, че „колкото и да иска някой да изолира Русия, това е невъзможно“. Руските информационни агенции съобщиха, че президентът Путин ще се срещне с китайския си колега Си Дзинпин в Узбекистан следващата седмица.

Докато не беше договорена сделка, спонсорирана от ООН, насочена към вдигане на руската блокада на три украински черноморски пристанища, износът на зърно беше сведен до минимум. Доставките постепенно се възобновиха и кораб, нает от ООН, превозващ 23 000 тона, пристигна в Джибути миналата седмица. Зърното вече е достигнало до Етиопия в 60 камиона, с цел да изхрани повече от милион и половина души в страна, поразена от суша и гражданска война.

Други кораби са заминали за Йемен и Судан, докато няколко кораба са отишли ​​до пристанища в Египет.

Съгласно сделката всички товари се одобряват от съвместен център в Турция. Центърът казва, че досега са били разрешени 2 милиона тона, включително за Турция и Близкия изток, както и пристанища в ЕС. Но президентът Путин обвини много европейски държави, че продължават да се държат като колонизатори, и добави, че ще предложи ограничаване на дестинациите за украинския износ на турския президент Реджеп Тайип Ердоган.

„Без да броим Турция като страна-посредник, практически цялото зърно, което се изнася от Украйна, е предназначено не за най-бедните и развиващи се страни, а за страните от Европейския съюз“, аргументира се руският лидер.

Съветник на украинския президент го обвини в неоснователни изявления, като заяви пред „Агенция Ройтерс, че руският лидер се стреми всячески да повлияе на общественото мнение по света и да окаже натиск върху ООН.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments