През последната седмица обстановката на бойното поле в Източна Украйна се промени по удивителен начин, след като динамичната бронирана офанзива на украинските сили успя да премине през руските отбранителни линии и да отвоюва над 3000 кв. км територия. Това е повече територия от тази, която руските сили са завзели по време на всички свои операции в Украйна от април насам. Настъплението очевидно е блестящо замислено и осъществено, но успехът му се дължи до голяма степен на недостатъците и пропуските в редиците на руската армия.
На територията на Харковска област руските части са зле организирани и оборудвани, като много от тях не оказват особена съпротива. Техните неуспехи и хаотичното им отстъпление на изток значително затрудняват постигането на целта на специалната военна операция на президента Владимир Путин за превземане на всички области райони, които са част от Луганск и Донецк.
През уикенда руското отстъпление от граничните райони, които бяха окупирани още през март, продължи. Селата в радиус от пет километра от границата вече издигат украинското знаме. Сривът на руската отбрана разпали обвинения сред влиятелни руски военни блогъри и други видни публични личности в руските държавни медии. Когато през последните няколко дни украинското знаме започна да се издига на все повече места в Украйна, несъмнено на дневен ред идва един въпрос – как реагира Кремъл на тази ситуация?
Светкавична операция
Неотдавна украинските власти оповестиха официално, че офанзивата е неизбежна, но не дадоха подробности къде всъщност ще се случи това. Въпреки това, в страната се заговори усилено за контраатака на юг, като дори официални представители на САЩ повдигнаха темата за потенциалните украински операции за „отвоюване на бойното поле“ в Херсон. В продължение на няколко седмици в региона се изпращат активно нови руски военнослужещи за подкрепление, като се твърди, че цифрата наброява около 10000 души.
В Херсон действителни е имало украинска атака, но тя изглежда е имала за цел да отвлече временно вниманието на руските сили, докато същинските усилия за офанзива са били насочени на стотици километри на север. Катерина Степаненко от Института за изследване на войната, базирана във Вашингтон аналитична група, твърди, че подхода, предприет с цел да подведе Русия, е сработил.
Украинците избраха да се прицелят в най-слабото място в руската отбрана, за да осъществят първоначалния си удар, а именно район, контролиран от Русия, където частите на руската Национална гвардия изостават в действията си там. Те не са в състояние да се противопоставят на високомобилната бронирана атака, която бързо обезсилва артилерията. Игор Стрелков, бивш ръководител на опълчението на Донецката народна република, а сега язвителен критик на руските военни пропуски, отбеляза лошата подготовка на тези части и изключителната предпазливост по отношение на действията на руската авиация. Накратко казано, руските фронтови части остават без достатъчна въздушна подкрепа. Многобройни видеоклипове, анализирани от „CNN“, показват хаотичното изтегляне на руските части, при което биват зарязвани огромни количества боеприпаси и техника.
Трудно е да се разбере водещата причина за лошото качество на руската отбрана по критичната ос север-юг, която поддържа настъплението в Донецк. След като ходът на украинската офанзива беше предприет, намерението на Украйна беше пределно ясно – да унищожи руската артилерия, която отговаря за снабдяването на войските. В рамките на три дни това намерение беше увенчано с успех, главно защото руските подкрепления се мобилизират бавно.
Следващият ход на Путин
Видни представители на медиите в Русия се опитват да представят руското поражение от тази седмица като планирана операция. Телевизионният водещ Владимир Соловьов публикува коментар в приложението Telegram, в твърди убедително, че врагът, който вярва в лесното завоюване на даден участък от фронта, ще бъде победен лесно. Част от публикацията му гласи:
„В момента руските части целенасочено се прегрупират.“
Това логично повдига въпроса как Кремъл смята да продължи войната, след като Русия преживя най-тежката си седмица от началото на цялата си кампания насам. Оказва се, че в редиците на руската армия има недостиг на висококачествени военни фигури. За тази цел са възстановени някои съществуващи батальонни тактически групи, като в цяла Русия са мобилизирани доброволчески батальони за формиране на Трети армейски корпус. Американски експерти твърдят, че руските сили изпитват сериозен недостиг и на боеприпаси и оръжия, като дори се обръщат за помощ към Северна Корея. Въпреки това, руската армия все още разполага със значителна мощ от гледна точка на своите ракетни и артилерийски сили. Като цяло обаче организацията е лоша, като властта, предоставена, на висшите командири, е малка. Последната седмица стана ясно, че в армията има и остри разногласия, свързани с мотивацията и лидерството.
Руските блогъри, които следят и подкрепят офанзивата, твърдят, че е необходимо радикално преосмисляне на целия процес. Един от тях коментира:
„Необходима е промяна на подхода към войната в Украйна. Мобилизиране на икономиката и промишлеността. Създаване на център за политически контрол на войната.„
От началото на конфликта до ден днешен Путин избягва обявяването на цялостна мобилизация, тъй като вероятно изпитва опасения, че това би отслабило подкрепата спрямо него. Все още не може да се предвиди категорично дали Кремъл ще удвои усилията си на фронта, за да завърши специалната си военна операция, или ще започне да търси ново решение чрез преговори.
Първият вариант засега изглежда непосилен, като се имат предвид събитията от последната седмица, а вторият би бил унизителен за руския лидер. Третата възможност, която може би е най-вероятната, е Русия да продължи да настъпва постепенно, като не завзема почти никаква допълнителна територия. Сега обаче тя е изправена пред сериозен противник, който е стабилно подпомогнат от западната военна подкрепа. Напредъкът на Украйна на бойното поле мотивира и поднови подкрепата на съюзниците, като на този уикенд бяха дадени допълнителни обещания за дългосрочна подкрепа.
Позор сте