Президентът на САЩ Джо Байдън увери за пореден път, че военнослужещите на страната му ще защитят Тайван, ако китайските военни сили предприемат инвазия на територията на демократично управлявания остров. По време на участието си в предаването „60 минути“ на телевизия „CBS“, Байдън беше попитан дали „американските сили, американските мъже и жени ще защитават Тайван в случай на инвазия от страна на Китай“ – перспектива, за която американските високопоставени служители се опасяват, че става все по-вероятна. Отговорът на президента беше: „Да„.
Това не е първият път, в който Байдън се опитва да излезе извън рамките на дългогодишния подход на САЩ за „стратегическа двусмисленост“, когато става въпрос за защитата на Тайван. Неотдавна, по време на посещението си в Токио през май, държавният глава заяви, че САЩ ще се намесят с военна сила, ако Китай се опита да превземе насилствено Тайван. Тогава Белият дом побърза да смекчи предишните коментари на Байдън за Тайван, като повтори, че политиката на САЩ не се е променила, а вчера съобщи, че е наясно, че отговорите на Байдън в интервюто му, проведено в предаването „60 минути“, са подобни.
Тайван се намира на по-малко от 110 мили (177 км) от брега на Китай. В продължение на повече от 70 години двете страни се управляват отделно, но въпреки това управляващата Китайска комунистическа партия многократно е обявявала острова за свой, макар че на практика никога не го е контролирала изцяло. Китайският лидер Си Дзинпин заяви, че „обединението“ между Китай и Тайван е неизбежно, като отказа да изключи възможността за използване на сила, ако това се наложи. Напрежението между Пекин и Тайпе е особено изострено през последните десетилетия, а китайските военни сили редовно провеждат мащабни военни учения в близост до острова. В рамките на политиката „Единен Китай“ САЩ признават позицията на Китай, че Тайван е част от Китай, но никога не са признавали официално претенциите на Комунистическата партия към самоуправляващия се остров с население от 23 милиона души. САЩ предоставят на Тайван отбранителни оръжия, но умишлено запазват двусмислие по въпроса дали биха се намесили с военна сила в случай на атака от страна на Китай. По повод на това Байдън коментира:
„Съгласни сме с това, което подписахме преди много време, а именно, че е налице политика на „Единен Китай“, а Тайван сам преценява своята независимост. Ние не се намесване и не ги насърчаваме да бъдат независими. Това е тяхно решение.“ Запитан дали американските сили ще предоставят защита на острова, той отговори: „Да, ако действително има безпрецедентна атака.“
Опасения за инвазия
След непровокираната атака на Русия срещу Украйна дебатите относно вероятността от потенциална китайска инвазия се засилиха, като много анализатори твърдят, че Пекин вероятно ще следи внимателно ситуацията в Европа. Разузнавателната общност на САЩ ясно изрази убеждението си, че Китай активно се опитва да мобилизира военна сила, способна да завладее Тайван, дори предвид факта, че островът може да разчита на силна американска подкрепа.
Миналата седмица заместник-началникът на ЦРУ Дейвид Коен заяви, че макар китайският лидер все още да не е взел категорично решение да нахлуе в Тайван, той има стремеж Народноосвободителната армия на Китай да поеме контрола над острова със сила до 2027 г. Според Коен разузнавателната общност на САЩ не смята, че Пекин е взел решение дали да действа, но на този етап Си Дзинпин би предпочел да получи контрол над Тайван чрез невоенни средства. Високопоставеният служител на ЦРУ също така сподели, че агенцията следи внимателно какви уроци извлича Китай от войната в Украйна.