Членовете на ЕП призовават всички държави и международни организации да осъдят категорично фиктивните референдуми в Украйна и опита на Русия да придобие територия със сила. В резолюция, приета в четвъртък, евродепутатите заявяват, че резултатите от фиктивните референдуми, проведени под дулата на автомати, за анексирането на Донецка, Херсонска, Луганска и Запорожка област, са „нелегитимни“ и призовават държавите членки да приемат допълнителни строги санкции в отговор на тези действия.
Приветствайки смелостта на украинския народ, който защитава страната си и европейските ценности, членовете на ЕП призовават държавите членки на ЕС и другите държави, подкрепящи Украйна, да увеличат значително военната си помощ, особено в областите, в които това е поискано от украинското правителство. „Колебаещите се“ държави членки трябва да предоставят своя справедлив дял от военна помощ, необходима за по-бързо приключване на войната.
Неотдавнашните руски заплахи за използване на ядрено оръжие са безотговорни и опасни, предупреждават членовете на ЕП. Те призовават държавите членки и международните партньори да подготвят бърз и решителен отговор, ако Русия нанесе ядрен удар срещу Украйна. Всеки опит на Русия да представи нападенията над окупираните територии като нападение срещу Русия и следователно като основание за ядрено нападение е незаконен и необоснован и няма да възпре Европейския съюз да продължи да предоставя помощ на Украйна за нейната самоотбрана.
Членовете на ЕП осъждат военната мобилизация в Русия и мерките, принуждаващи жителите на временно окупираните територии на Украйна да служат във въоръжените или помощните формирования на Русия – действие, което Четвъртата Женевска конвенция забранява. С цел запазване на стабилността в Южен Кавказ и Централна Азия, членовете на ЕП призовават също така за увеличаване на подкрепата за страните от региона, които са изпитали приток на руски граждани, по-специално Грузия, Казахстан, Узбекистан, Армения и Киргизстан.
По отношение на експлозиите по газопроводите на „Северен поток“, членовете на ЕП заявяват, че има „все повече предположения, че те са резултат от координирани и умишлени действия от страна на държавен участник“.
Експлозиите показват колко опасна е политиката на нарастваща зависимост от руските изкопаеми горива и че превръщането на енергийните доставки в оръжие е издигнато на ново равнище. Резолюцията призовава държавите членки да разглеждат защитата на европейската критична инфраструктура като приоритет, да повишат нейната устойчивост срещу външни атаки и да продължат да подкрепят устойчивостта на партньорите от Източна Европа и Западните Балкани.
Накрая, членовете на ЕП призовават за създаването на международен трибунал за агресията срещу Украйна с цел наказателно преследване на „Путин и всички руски цивилни и военни длъжностни лица и техните марионетки, отговорни за ръководството, започването и осъществяването на войната в Украйна“.
Резолюцията беше приета с 504 гласа „за“, 26 гласа „против“ и 36 гласа „въздържал се“.