Участниците в тазгодишния културен фестивал „Мистериите на Хухла“, ще се поклонят пред паметта на жертвите, съобщиха от Община Ивайловград. Това се е случило 11:00 часа утре на лобното място на избитите през 1913 година от гюмюрджинските милиции хухленци.
Преди това в 10:00 часа, в обновеното читалище на селото, те ще си припомнят какво знаят и какво трябва да помнят за тази жестока за нацията ни година. Трагедията е описана от Любомир Милетич в книгата „Разорението на тракийските българи“. Девет от пострадалите тогава села днес се намират на територията на България и те са в Ивайловградска община. Едно от тях е Хухла. В селото смятат, че все още малко се знае за тези събития и винаги настояват темата да влезе в учебниците, наред с другите трагични за държавата ни дати.
Но Хухла гледа и напред. Затова е оцеляла през всички превратности. Доказателство за това са и „Мистериите на Хухла“, в които ще се включат не само местните хора, но и знаменитости от национална величина. Днес от 19:00 часа в читалището ще бъде представен, спечелила първа награда на името на Ивайло Балабанов, роден тук. Ще й партнира флейтистката Златина Георгиева, която има хухленски корен.
На 8 октомври „Мистериите“ се пренасят на върха, където край светилището от 12 век преди Христа е издигнат внушителен параклис, изграден е и амфитеатър, от който погледът се рее над три държави – България, Гърция и Турция. Привечер се вижда и Одрин.
Тук от 16:30 часа започва концертът с участието на световно известния „Ева квартет“ – четири певици солистки в „Мистерията на българските гласове“. С тях ще свири кавалджията от оркестъра на националното радио Костадин Генчев. Пред публиката ще излезе и първата носителка на „Златния Орфей“ в България Мими Николова заедно с пианиста Мартин Минков.
По време на феста в читалището на селото в 18:30 часа днес ще бъде открита сбирка на Общинския музей в Ивайловград. Посетителите ще видят артефакти от археологическия обект „Балък дере“ в землището на Хухла. От там, според Божидар Димитров, е минал цар Калоян преди да влезе в битката с кръстоносците край Одрин. Археологът Ивайло Кънев, който проучва крепостта, ще говори за откритията си по време на концерта на върха на 8 октомври.
Никой не знае кой ще спечели приза „Почетен селянин на Мистериите на Хухла“ – носителят се определя по мистериозен начин от Мистериозната хухленска академия на науките / МХАН/. До сега са го заслужили певецът Калуди Калудов, поетите Петър Василев и Ивайло Балабанов, цигуларят Недим Налбантоглу от Турция, акордеонистът Нешко Нешев и други. А на последните „Мистерии“ с Цървула се обу поетът Бойко Ламбовски. Казваме цървул, защото призът всъщност представлява статуетка на бронзов цървул, пробит от ходене, поставен на пиедестал, а в него е пъхнато земното кълбо.
Хухла се смята за планетарно село. Хората му са навсякъде по света, а селото е центърът на света. Доказала го е МХАН. И сертификат дават за това, че си посетил Центъра на света.
Това може да е шега, казва организаторът на тържествата писателят Иван Бунков, но истина е, че където и да пътуваш, ти се връщаш в своята Итака. Това е символът на нашите Мистерии. Иначе Хухла се намира в Ивайловградска община, на границата с Гърция.