Военно престъпление: Унищожаване на културата на Украйна в промишлен мащаб

0
64
Музей
Снимка: Pixabay

Изящната златна диадема, инкрустирана със скъпоценни камъни от майстори преди около 1500 години, е един от най-ценните артефакти в света, oстанал от кървавото управление на хунския владетел Атила, който през V век нахлува с конни воини в сърцето на Европа. Хунската диадема вече е изчезнала от музея в Украйна, в който е била съхранявана, може би, както се опасяват историците, завинаги. Според ръководството на музея руските войски са откраднали безценната корона и множество други съкровища, след като са превзели украинския град Мелитопол през февруари.

Украинските власти твърдят, че руската инвазия в Украйна, която продължава вече осми месец, е съпроводена с унищожаване и разграбване на исторически обекти и съкровища в промишлен мащаб на територията на цялата страна. В интервю за “Associated Press” министърът на културата на Украйна Олександър Ткаченко твърди, че руски военнослужещи задигнали артефакти от почти 40 украински музея. По негови думи разграбването и унищожаването на културни обекти е причинило загуби, възлизащи на стотици милиони евро.

Отношението на руснаците към украинското културно наследство е военно престъпление,“, казва още Олександър Ткаченко.

Понастоящем правителството на Украйна и неговите западни поддръжници, които доставят оръжия, са съсредоточени най-вече върху победата над Русия на бойното поле. Те обаче са наясно, че съхраняването на украинските колекции от произведения на изкуството, както и историята и културата на страната, също са от жизненоважно значение, тъй като това ще помогне на оцелелите от войната да започнат по-лесно следващата битка – да възстановят живота си такъв, какъвто е бил преди.

Служителите в Краеведския музей в Мелитопол споделят, че са се опитали да скрият хунската диадема и стотици други старинни съкровища, когато руските военни сили са щурмували южния град. Въпреки това, след седмици на многократни претърсвания руските военнослужещи в крайна сметка са успели да открият тайния подземен етаж на сградата, където служителите са скрили най-ценните предмети на музея, включително хунската диадема.

Един от служителите, който се съгласи да говори с екип на “Associated Press” при условие за анонимност, тъй като се опасява, че може да бъде наказан от руските сили дори само заради това, че обсъжда събитията от последните месеци, обясни, че украинците не знаят къде точно руските войски са отнесли откраднатите вещи, които се състоят от около 1700 артефакта. Изкопана от погребална камера през 1948 г., изчезналата диадема е една от малкото хунски корони в света. Музейният служител твърди, че други съкровища, които са изчезнали след пристигането на руската армия, включват 198 парчета 2400-годишно злато от епохата на скитите – номади, които мигрират от Централна Азия към Южна Русия и Украйна и основават империя в Крим.

Министерството на културата на Русия не пожела да даде коментар за твърденията, касаещи изчезналата старинна колекция от Мелитопол.

Според украински високопоставени лица, които са били прогонени от южния окупиран град, непрестанно обстрелван от руски бомбардировачи, руските военни сили са разграбили и други музеи, докато са опустошавали черноморското пристанище Мариупол. Той попадна под пълния контрол на Москва едва през май, когато украинската съпротива най-накрая се предаде. Градският съвет на Мариупол в изгнание съобщи, че руските сили са откраднали над 2000 ценни предмета от музеите на града. Сред най-ценните предмети са древни религиозни икони, уникален ръкописен свитък от Тора, 200-годишна Библия и над 200 медала.

Инвазията е нанесла и значителни щети и разрушения на културното наследство на Украйна. Агенцията на ООН за опазване на културата води статистика на обектите, поразени от ракети, бомби и обстрел. В осмия месец на войната агенцията информира, че е установила щети върху общо 199 обекта в 12 региона. Сред тях са 84 църкви и други религиозни обекти, 37 сгради с историческо значение, 37 сгради за културни дейности, 18 паметника, 13 музея и 10 библиотеки, посочва ЮНЕСКО. Данните на украинското правителство за щетите са още по-високи, като според властите само разрушените и повредени религиозни сгради са поне 270.

В Киев директорката на Музея на историческите съкровища на Украйна Наталия Панченко споделя, че е живяла в сградата и е пазила артефактите през първите седмици на инвазията, когато руските сили са се опитвали безуспешно да обкръжат столицата. Тя си спомня още:

Страхувахме се от руските окупатори, защото те унищожават всичко, което може да се определи като украинско.

Страхувайки се, че руските военни сили ще щурмуват града, жената се е опитала да ги заблуди, като е свалила табелата на входа на музея. Наталия също така е демонтирала някои експонати, като внимателно опаковала артефактите в кутии за евакуация. Тя се надява, че един ден те ще се върнат на полагащото им се място. Засега музеят показва само копия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments