Гневът на Путин срещу цивилни може да предвещава брутална нова фаза във войната

0
41
Президент на Русия Владимир Путин
Президент на Русия Владимир Путин. Снимка: Архив

Последната проява на бруталност и отмъстителност от страна на Владимир Путин може да е пристъп на ярост заради взривяването на характерния за него Кримски мост, пише „CNN“. Но неговото безразборно насочване към украински цивилни също повдига перспективата за нов ужасяващ обрат в така жестоката война.

Руски ракети повредиха пешеходен мост със стъклено дъно в Киев, който е популярен туристически обект, влязоха в кръстовища в час пик и се разбиха близо до детска площадка в понеделник. Прекъсванията на електрозахранването се разпространиха в цялата страна, на места прекъсваха водоснабдяването и транспорта, в стачки, които припомниха терора, нанесен на цивилни в първите дни на инвазията, но който до голяма степен беше намалял през последните месеци.

Атаките отнеха вида на нормалност, която градските жители, прекарали месеци по-рано във войната в метрото, превърнати в противовъздушни убежища, успяха да възстановят в живота си и събудиха страхове от нови удари. Посланието беше очевидно за света. Путин няма намерение да бъде унижаван. Той няма да признае поражение. Също така той е напълно готов да причини цивилни касапници и безразборен терор в отговор на поредицата от обрати на бойното поле.

Но целите в понеделник също имаха малка военна стойност и, ако не друго, послужиха за отразяване на нуждата на Путин да намери нови цели поради неспособността му да нанесе поражения на Украйна на бойното поле.

Бомбардирането на енергийни инсталации, по-специално в понеделник, изглеждаше намек за нещастието, което руският президент може да причини с настъпването на зимата, дори когато силите му се оттеглят пред украинските войски, използващи западно оръжие. Тази възможност, че Путин може да предвещава нов кървав обрат във война, преминала през множество стратегически фази след нахлуването през февруари, тежеше в съзнанието на политическите и военни лидери във Вашингтон в понеделник. Тяхната реакция беше примесена с отвращение, че Путин отново отприщва жестока война срещу цивилни, което напомня за ужасите на Европа от 20-ти век.

Как трябва да реагира САЩ?

Атаките срещу цивилни, които убиха най-малко 14 души, също привлякоха ново внимание към следващите стъпки, които САЩ и техните съюзници трябва да предприемат, за да отговорят, след като вече изпратиха оръжия и комплекти за милиарди долари на Украйна в ефективна прокси война с Москва. Президентът на САЩ Джо Байдън разговаря в понеделник с украинския президент Владимир Зеленски и предложи усъвършенствани въздушни системи, които биха помогнали за защита срещу руски въздушни атаки, но Белият дом не уточни какво точно може да бъде изпратено.

Джон Кърби, координаторът по стратегически комуникации в Съвета за национална сигурност на САЩ, предположи, че Вашингтон гледа благосклонно на исканията на Украйна и поддържа връзка с правителството в Киев почти всеки ден. Пред Кейт Болдуан от „CNN“ той заяви:

„Ние правим всичко възможно в следващите пакети, за да отговорим на тези нужди.“

Кърби също не можа да каже дали Путин окончателно променя стратегията си от губеща война на бойното поле към кампания за унищожаване на морала на цивилните и нанасяне на опустошителни щети на украинските градове и инфраструктура, въпреки че предположи, че това е тенденция, която се развива през последните дни и вече е била в процес на работа. По думите му:

„Вероятно е било нещо, което са планирали от доста време. Това не означава, че експлозията на Кримския мост може да е ускорила част от тяхното планиране.“

Нападение срещу цивилни би било в съответствие с резюмето на новия руски генерал, отговарящ за войната, Сергей Суровикин, който е служил в Сирия и Чечня. И на двете места Русия безразборно бомбардира цивилни райони и унищожава застроени райони и инфраструктура и е обвинена в извършване на сериозни нарушения на човешките права.

Струпването на огън срещу украински цивилни в понеделник също беше смразяващ, като се има предвид, че се случи след последните ядрени заплахи на Путин и дни на дебат дали той може да използва тактически ядрено оръжие. Ако не го направи, изглежда малко вероятно – като се има предвид неговото безразличие към цивилната болка – всяко подобно решение да бъде мотивирано от желание да се спестят невинни от такова ужасяващо оръжие. Все пак Кърби каза, че няма индикации Русия да активира ядрени оръжия или че САЩ трябва да променят собствената си ядрена позиция.

Но френският президент Еманюел Макрон подчерта опасенията на Запада, че атаките в пиковите часове в понеделник в Украйна може да са прелюдия към нов обрат в конфликта. Пред репортери той коментира:

„Това е дълбока промяна в природата на тази война.“

Бивш американски служител: Путин телеграфира мрачна зима

Пенсионираният подполковник Александър Виндман, бивш директор по европейските въпроси в Съвета за национална сигурност, каза, че като атакува цели, предназначени да навредят на украинския морал и енергийна инфраструктура, Путин изпраща съобщение за това как ще преследва войната през следващите месеци. В предаване на „CNN“ Виндман подчерта:

„Той телеграфираше къде ще отиде, когато навлезем в зимата. Той ще се опита да принуди украинското население да направи компромис, да се откаже от територия, като преследва тази инфраструктура.“

Виндман призова САЩ да осигурят оборудване за противовъздушна отбрана и оръжия, които биха могли да преследват ирански дронове, използвани при атаките в понеделник. Игор Жовква, главен дипломатически съветник на Зеленски, изтъкна пред Волф Блицър от „CNN в „The Situation Room“, че Украйна е свалила 56 от 84-те ракети и дронове, изстреляни от Русия, като очевидно отмъщение за експлозия на стратегически мост, водещ към анексирания Крим това е критично за военните усилия на Москва и е символ на управлението на Путин. Жовква даде да се разбере:

„Така че представете си, че ако имахме модерно оборудване, вероятно бихме могли да увеличим броя на тези свалени дронове и ракети и да не убиваме невинни цивилни или да раняваме и нараняваме украинци.“

Всяка продължителна кампания на Путин срещу цивилни ще има за цел да сломи украинския морал и вероятно да отприщи нов поток от бежанци в Западна Европа, който може да създаде разделения сред съюзниците от НАТО, които подкрепят Украйна.

Първите признаци обаче предполагат, че Путин отново е разбрал погрешно как светът ще отговори на неговата бруталност. Макрон например изтъкна, че атаките ще накарат Франция да увеличи военната помощ за Киев. Травматични кадри на украински цивилни, предаващи на живо руски ракети, които ревят над главите им и експлозии, може да послужат за втвърдяване на мнението на западната общественост, изправена пред собствения си натиск тази зима поради енергийната война на Путин. И ако не друго, откриването на огън срещу цивилни намеква за слабост на Русия, а не на Украйна, тъй като предполага, че Путин не е в състояние да отговори на полето на унизителните поражения за неговите сили.

Поуката от тази ужасна война е, че всичко, което Путин направи, за да разбие една нация, която не вярва, че има право на съществуване, само я укрепи и обедини.

Олена Гнес, майка на три деца, която документира войната в YouTube, каза на живо пред Андерсън Купър от „CNN от мазето си в Украйна в понеделник, че е ядосана от завръщането на страха и насилието в живота на украинците от нов кръг руски „терор“. Но тя се закле, докато люлееше бебето си, че тактиката на Путин няма да проработи. Ето какво коментира още украинката:

„Това е просто още един терор, за да провокира може би паника, да ви изплаши в други страни или да покаже на собствения си народ, че той все още е кървав тиранин, той все още е могъщ и вижте какви фойерверки можем да организираме.“

И още:

„Ние не се чувстваме отчаяни… по-сигурни сме дори от преди, че Украйна ще победи и се нуждаем от това възможно най-бързо, защото… само след като победим в тази война и само след като Русия бъде победена, ние ще си върнем мира тук.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments