Появиха се видеозаписи, показващи групи, приличащи на иранските сили за сигурност, които стрелят по бягащи хора с пистолет, монтиран на задната част на пикап, предава „BBC“.
В клипа, който е проверен от персийската служба на медията, се чуват трясъци, докато превозното средство преследва хора в Банех, провинция Кюрдистан.
Кюрдистан стана свидетел на ожесточени репресии, откакто миналия месец започнаха масовите протести, които обхванаха нацията. Една правозащитна организация заяви, че повече от 200 души са били убити. Броят на смъртните случаи или жертвите е трудно да се провери, тъй като на „BBC“ и други независими медии е забранено да правят репортажи от Иран. Властите също нарушиха сериозно интернет.
Базираната в Норвегия организация за правата на човека в Иран определи броя на загиналите на 201, сред които и 23 деца. Данните са от сряда, въпреки че се смята, че истинската цифра е по-висока.
Протестите са най-големите от създаването на Ислямската република през 1979 г. и се смятат за голямо предизвикателство за режима.
Съобщава се за демонстрации, които бяха посрещнати с бурна реакция, в повече от 110 града в Иран. Гневът беше предизвикан от смъртта при полицейски арест на 22-годишна кюрдка – Махса Амини, преди близо месец. Амини беше арестувана от иранската морална полиция за предполагаемо нарушаване на закона, изискващ жените да покриват косите си с хиджаб или забрадка. Властите казват, че тя е починала поради влошеното си здравословно състояние, но семейството ѝ смята, че е била здрава и е починала след побой по главата и тялото.
Въпреки строгия контрол в интернет и блокирането на някои социални медийни платформи, стотици видеоклипове се появиха от вътрешността на Иран, показващи масови протести и насилствена реакция от страна на силите за сигурност.
Жените поеха водеща роля в протестите, като предизвикателно се появиха без или с горящи хиджаби в ръце. В безпрецедентни сцени ученички също показаха подкрепата си, като свалиха хиджабите си и скандираха срещу режима.