Мършаво момиченце лежи неподвижно на болнично легло и се мъчи да диша, пише „Асошиейтед прес“. Тялото ѝ е покрито с рани. Тя едва отваря очи. Хафса Ахмед е на около 2 години. Около дузина други деца в болницата от червени тухли в този южен йеменски град също умират от глад.
Гладът отдавна застрашава живота на стотици хиляди деца в Йемен. Сега войната между подкрепяните от Иран бунтовници хуси в страната и водената от Саудитска Арабия коалиция заплашва да ескалира след месеци на крехко примирие. Йеменците и международните групи за подпомагане се притесняват, че ситуацията ще се влоши още повече.
В град Ходейда, с население от около 3 милиона души, болницата ал-Таура приема 2500 пациенти дневно, включително „супер недохранени“ деца, съобщи Джойс Мсуя, помощник-генерален секретар на ООН по хуманитарните въпроси. Тя посети съоръжението този месец.
Около 2,2 милиона йеменски деца на възраст под 5 години са гладни. Повече от половин милион са силно недохранени. Около 1,3 милиона бременни или кърмещи жени са имали тежко недохранване тази година, казват от ООН. Във видео, публикувано от ООН, Мсуя коментира:
„Това е едно от най-тъжните посещения, които съм правила в професионалния си живот. Има огромни нужди. Половината йеменски болници не функционират или са напълно разрушени от войната. Имаме нужда от повече подкрепа, за да спасим животи в Йемен, деца, жени и мъже.“
Войната в Украйна изостря ситуацията. Йеменската диета зависи до голяма степен от пшеницата. Украйна доставяше на Йемен 40% от зърното, което страната потребява, докато нахлуването на Русия не прекъсва потока. В развитите страни хората работят повече, за да плащат по-високи сметки. В Йемен храната е с 60% по-скъпа от миналата година. А в бедните страни инфлацията може да означава смърт. Питър Солсбъри, експерт по Йемен в Международната кризисна група, изрази следното мнение:
„Йемен беше ударен три пъти от руската инвазия в Украйна. Първо, от загубата на хранителни доставки от Украйна и по-високите цени на международните пазари. След това с по-високи цени на горивата. И трето, чрез изместване на международния фокус.“
От 8 години в Йемен бушува война между шиитските бунтовници хути и проправителствените сили, подкрепяни от коалиция от сунитски арабски държави от Персийския залив. Подкрепяните от Иран хуси се спуснаха от планините през 2014 г., окупираха северен Йемен и столицата на страната Сана и принудиха международно признатото правителство да избяга в изгнание в Саудитска Арабия. Оттогава повече от 150 000 души са убити от насилието и 3 милиона са разселени. Две трети от населението получава хранителни помощи. Сега има примирие, въпреки неуспеха на двете страни да го подновят този месец.
Хафса и повече от половин милион други йеменски деца са силно недохранени. На всеки 10 минути едно дете в Йемен умира от предотвратима болест, според организацията Save the Children. Хафса е най-малката от шестте деца в семейството си. Едно вече е починало от недохранване. 47-годишният ѝ баща Ахмед работи като наемен работник. Всеки ден може да си позволи само малко брашно и олио. Той и семейството му живеят в област Хейс, на около 120 километра (74 мили) южно от пристанищния град Ходейда, който е свидетел на едни от най-ожесточените боеве в конфликта в Йемен.
От своя страна д-р Набута Хасан е категоричен:
„Децата в болница Хейс са с подути кореми и подобни на клонки крайници. В крайна сметка, продължителното недохранване кара органите им да спрат да функционират.“
Хасан, който ръководи отделението за недохранване в болницата, подчертава, че всеки месец то приема до 30 деца, страдащи от заболявания, свързани с остро недохранване.
Ходейда, заедно със северната провинция Хаджа, включва най-тежко засегнатите райони от изключително сериозна хранителна несигурност и остро недохранване, според ООН.
Мохамед Хюсеин, 49-годишен баща на пет деца, живее в лагер за разселени хора в покрайнините на град Абс в северната провинция Хаджа. Той сподели, че е бил разселен четири пъти от началото на войната през 2014 г. По телефона той коментира:
„Загубих дома си, земеделската земя, всичко.“
Преди три години той загубва 9-месечния си син. Има 1-годишно и 3-годишно дете, които гладуват. Основното им ядене е хляб, замесен с вода и сол. В някои дни съседите дават на семейството му месо, пиле или паста. Хюсеин е твърде беден, за да заведе децата си в болница. Мъжът проплака:
„Няма пари и съм безработен. Могат да умрат и от глад.“
Агенцията по храните на ООН намали дажбите за милиони хора поради критични пропуски във финансирането и скок на световните цени на храните. Световната продоволствена програма от месеци дава приоритет на най-уязвимите 13,5 милиона йеменци, според Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси.
ООН заяви, че до края на септември техният план за хуманитарна реакция за Йемен е осигурил 2 милиарда долара от 4,27 милиарда долара, необходими за предоставяне на животоспасяваща хуманитарна помощ и услуги за защита на 17,9 милиона души.
Абдулвасеа Мохамед, мениджър за застъпничество, медии и кампании за Oxfam в Йемен, твърди, че неговата група се нуждае от повече пари, по-последователен достъп до най-уязвимите и мирно разрешаване на конфликта. Той е категоричен:
„Отрядът спасява животи всеки ден въпреки това.“