Светът най-вероятно се намира в най-топлите 10 години от началото на воденето на редовна статистика през 1850 г., съобщиха от Метеорологичната служба на Великобритания, предаде Би Би Си.
Предвижда се, че температурите за всяка от следващите пет години вероятно ще бъдат с или с над 1С в сравнение с прединдустриалните нива. Има и малък шанс, че през следващите пет години глобалните температури временно ще се увеличат с над 1.5C, на което се гледа като критичен праг за изменението на климата.
Ако данните съвпаднат с прогнозата, десетилетието от 2014-2023 г. ще бъде най-топло за повече от 150 години водене на документация. Метеорологичната служба обяви, че 2015 г. е първата година, в която годишната средна температура на повърхността на планетата е достигнала 1С над прединдустриалното ниво (периода между 1850 и 1900 година).
„Прогнозите до 2023 г. предполагат бързо затопляне в световен мащаб”, каза проф. Адам Скайф, ръководител на отдела за дългосрочни прогнози.
Миналия октомври учени ООН публикуваха специален доклад за дългосрочното въздействие на повишаването на температурата от 1.5C. Те стигнаха до заключението, че ще са нужни огромни усилия за намаляване на въглеродните емисии, за да не се премине критичната граница до 2030 година.
От британската Метеорологична служба считат, че има 90% вероятност прогнозите им за следващите няколко години да се сбъднат. Очаква се от 2019 г. до 2023 г. да се наблюдават температури в диапазона от 1.03C до 1.57C над нивото от 1850-1900 г., с повишено затопляне в голяма част от земното кълбо, особено в райони като Арктика.
Световната метеорологична организация (WMO) публикува анализ на пет големи международни бази данни, които показват, че 20-те най-топли години са регистрирани през последните 22 години. „Температурите са само част от историята. Екстремното време е засегнало много страни и милиони хора, с опустошителни последици за икономиките и екосистемите през 2018 г.„, заяви генералният секретар на организацията Петтери Таалас.
„Много от екстремните метеорологични явления са в съответствие с това, което очакваме от променящия се климат. Това е реалност, с която трябва да се справим. Намаляването на емисиите на парникови газове и мерките за адаптиране към изменението на климата трябва да бъдат основен глобален приоритет„, каза той.