Газовата криза в Европа отслабва, но това вероятно няма да трае дълго

0
36
Природен газ
Природен газ. Снимка: Pixabay

Цените на природния газ и електроенергията в Европа, които достигнаха невиждани върхове през летния сезон, се понижиха благодарение на мекото време и продължаващите месеци наред усилия за запълване на газовите хранилища преди зимата, както и за търсене на алтернативи на руските енергийни доставки след началото на войната в Украйна. Сега Европа се радва на „кратък отдих от напрежението“, след като неотдавна Русия намали притока на природен газ, предизвиквайки енергийна криза, която допринесе за рекордна инфлация и задаваща се рецесия, пише „The Associated Press“.

Въпреки това, експертите предупреждават, че е твърде рано да се правят дългосрочни положителни прогнози, дори предвид факта, че европейските правителства въвеждат пакети за облекчаване на хората, които изпитват затруднения да се справят с високите сметки за комунални услуги, и работят върху по-устойчиви начини за овладяване на нестабилните цени на газа и електроенергията, които свиха бюджетите на домакинствата и принудиха много бизнеси да затворят.

Несигурността се състои не само в метеорологичните условия, но и в това доколко хората ще реагират на призивите да намалят потреблението си на електроенергия си и колко голямо ще бъде търсенето на енергийни доставки от страна на азиатските икономики. Войната, която се води съвсем наблизо на изток, също крие поредица от неприятни изненади, които могат да намалят драстично доставките на енергия, необходима за електричеството, отоплението и работата на фабриките, както и да доведат до рязко повишаване на цените.

Постоянните „неизвестни“ на хоризонта карат енергоемките предприятия да изпитват притеснения. Те се обръщат към правителствата с молба да помогнат на тях и техните клиенти да преодолеят енергийната криза, за да се гарантира, че прекъсванията на различни ключови доставки – от стъкло и пластмаса до чисти болнични чаршафи, да не засегнат остро дейността на икономиката.

Добрата новина е, че цените на природния газ на европейския индекс TTF се понижиха понеделник под 100 евро за мегаватчас за първи път от юни насам. Цените на електроенергията също отбелязаха спад. Въпреки това няма усещане за облекчение за повечето собственици на предприятия като Свен Паар, чиято обществена пералня в град Валдюрн, Германия, ще използва природен газ на стойност около 30 000 евро през тази година. Обектът на мъжа работи с 12 тежки машини, които могат да изпират по осем тона болнични и хотелски чаршафи и покривки за ресторанти всеки ден. Според местното дружество за комунални услуги сметката му ще нарасне до 165 000 евро през следващата година. Освен това Паар споделя, че е обезпокоен от липсата на яснота от страна на германското правителство относно това дали обществени перални като неговата ще бъдат считани за важни за икономиката и ще бъдат пощадени в случай на наложени от държавата норми. Съобщенията, че регулаторът на комуналните услуги работи по разрешаването на този въпрос, не са достатъчни, за да успокоят този мъж и други хора в неговото положение.

Понастоящем правителствата на ЕС също така работят по предложения, включващи закупуване на природен газ в рамките на блока или ограничаване на колебанията в цените, за да се облекчи енергийната криза, въпреки че тези мерки ще засегнат основно покупките през следващата година. Потреблението на газ в Европа е намаляло с 15 % през последните месеци, но това се дължи най-вече на факта, че фабриките просто се отказват от производство, което е станало нерентабилно. Експертите твърдят, че това е опасно, тъй като вреди на икономиката и на цяла Европа. Дали домакинствата ще се присъединят към подхода на бизнеса и ще ограничат потреблението си, като намалят термостатите и изключват често осветлението, може да се каже едва след настъпването на студеното време.

Готовността на Русия да унищожи украинските планове за отопление и електроснабдяване показва, че тя е готова да ескалира напрежението въпреки пораженията си на бойното поле. Пазарът в момента е по-малко гъвкав, тъй като се предвижда газовите запаси да се използват все повече като ежедневно базово гориво за отопление и производство на електроенергия, а не като „алтернативно“ гориво по време на пиковото търсене, като например студените месеци.

Всяко събитие и всеки проблем, независимо дали е метеорологичен или предизвикан от Русия, се превръща във фактор, който повишава цените много осезаемо. Много съм щастлива, че сега сме в спокойна ситуация, но това не е нещо, което ще продължи през цялата зима.„, твърди Агата Лоскот-Страчота, експерт по енергийна политика в Центъра за източни изследвания във Варшава, Полша.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments