МИР изпрати в Брюксел програма за наука и иновации за над 2 млрд. лева

0
75
Пари
Пари. Снимка: СДВР, Facebook

Министерството на иновациите и растежа /МИР/ изпрати за одобрение от Европейската комисия Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 година /ПНИИДИТ/. Общият й бюджет е 2,14 млрд. лева, съобщиха от иновативното ведомство. Очаква се изпълнението ѝ да стартира в началото на следващата година.

Александър Пулев и Илияна Илиева
Александър Пулев и Илияна Илиева. Снимка: МИР

По програмата могат да кандидатстват висши училища, научноизследователски организации и бизнес. Тя има два приоритета – „Устойчиво развитие на българската научноизследователска и иновационна екосистема“ и „Цифрова трансформация на публичния сектор“.

По първия приоритет ще бъдат развивани вече изградените Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност, ще се подкрепят внедряването на технологии, трансферът на знание и скъсяването на пътя от проучванията до иновациите. В т.ч. ще се подпомогне и развитието на Лабораторния комплекс на „София тех парк“. Ще бъдат финансирани и проекти, получили знака за качество „Печат за върхови постижения“ по програмите „Цифрова Европа“ и „Хоризонт Европа“ на ЕК. Ще се инвестира в индустриални иновационни програми за развитие на технологии, чрез които регионите да станат по-конкурентоспособни и климатично неутрални.

По втория приоритет ще се финансира дигитализацията на публичния сектор, повишаването на киберсигурността в администрацията, създаването на пространства от данни, отворен достъп до наука и др.

Програмата съдържа три стратегически интервенции, по които ще разпредели:

Подкрепа в размер на 70 млн. евро /от ЕФРР+национално/ за изграждането на национална мрежа от 12 цифрови и иновационни хъбове, част от европейската мрежа /4 съфинансирани от програма Цифрова Европа на ЕК и 8, отличени с „Печат за върхови постижения“/. Хъбовете представляват обединения между бизнес, научни организации и университети, неправителствен сектор и технологични и бизнес- медиатори. Те ще бъдат изградени във всички региони за планиране и ще предоставят специализирани услуги за малки и средни предприятия.
– Подкрепа в размер на 142 млн. евро /от ЕФРР+национално/ за развитие на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност, изградени по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ /2014-2020 г./. Ще се финансира тяхното устойчиво развитие, засилване на капацитета им за приложни изследвания и пълноценното им участие в иновационната екосистема чрез разработване и изпълнение на бизнес-планове, в т.ч. и за регионално развитие.
– Подкрепа в размер на 25 млн. евро /от ЕФРР+национално/ за ваучерна схема за МСП за насърчаване сътрудничеството и използването на потенциала в Центровете за върхови постижения, Центровете за компетентност, обектите от Националната пътна карта за научна инфраструктура и други научноизследователски организации и висши училища. Иновативните ваучери ще осъществят връзката между секторите академия-бизнес с цел да подпомогнат предприятията в тяхното развитие, проучване на нови възможности или разрешаване на конкретни технологични или бизнес-предизвикателства.

ПНИИДИТ е основният инструмент за постигане на интелигентна трансформация на българската икономика чрез инвестиции в научните изследвания и иновациите. 275 млн. евро национално и европейско финансиране ще подпомагат връзката индустрия-академия чрез разнообразни грантови схеми. Програмата ще бъде подпомагана в изпълнението си от 2 междинни звена – Изпълнителна агенция „Програма за образование“ и Министерството на електронното управление.

Припомняме ви, че в края на август МИР изпрати за одобрение в Брюксел и Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 (ПКИП) с бюджет близо 3 млрд. лева. Тя беше одобрена на 3 октомври. Средствата ще бъдат инвестирани в иновации, дигитализация, енергийна и ресурсна ефективност за българския малък и среден бизнес. Стартът й се очаква до края на годината.

По двете програми заедно МИР ще управлява общо над 5 млрд. лева за периода 2021-2027. На 21 октомври служебният кабинет обяви на брифинг в Министерския съвет, че са осигурени европейски средства общо в размер на над 14 млрд. лева по 7 официално одобрени програми.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments