Израел и Ливан подписаха историческо споразумение за определяне на границите си в Средиземно море. Съседните нации, които формално са в състояние на война от основаването на Израел през 1948 г., водеха ожесточен спор за правата върху газово находище, което се намира там. „Хизбула“, влиятелната военна и политическа групировка в Ливан, заплаши да нападне Израел, ако добива газ преди сключването на споразумението.
И двете страни имат икономическа изгода от експлоатацията на газовото находище. Споразумението обхваща 330 кв. мили (860 кв. км) от морето край техните брегове. Досега нито една от страните не можеше да експлоатира природните ресурси в района поради разногласия относно местоположението на границата. Спорният участък включва част от „Кариш“, потвърдено газово находище, и част от „Кана“, перспективно газово находище. По силата на сделката, сключена с посредничеството на САЩ, Израел си осигури пълни права върху „Кариш“, а правата на Ливан върху „Кана“ също бяха признати. Ливан се съгласи известен процент от потенциалните приходи от „Кана“, част от което се намира във водите на Израел, да отиват в хазната на Израел.
Израелският министър-председател Яир Лапид, който ще участва в надпреварата в парламентарните избори следващата седмица, обяви споразумението за дипломатическо постижение. Той приветства този ход с думите: „Не всеки ден вражеска държава признава държавата Израел в писмено споразумение пред цялата международна общност.„
За разлика от израелския си колега, ливанският президент Мишел Аун омаловажи важността на споразумението, като го определи като „техническа работа, която няма политическо значение“. Политическият съперник на Лапид – Бенямин Нетаняху, който се надява да се върне на власт, нарече споразумението „незаконно“ и обеща, че ако бъде избран, няма да бъде обвързан с неговите условия.