Луиз Инасио Лула да Силва беше избран за следващия президент на Бразилия след напрегнатата надпревара вчера. Зашеметяващата му победа предвещава политически обрат в най-голямата латиноамериканска държава след четири години управление на крайнодясната партия на Жаир Болсонаро. Победата на 76-годишния политик бележи завръщането на левицата на власт в Бразилия, както и триумфалното лично завръщане на Лула да Силва на политическата сцена, след като серия от обвинения в корупция доведоха до неговото лишаване от свобода за 580 дни. По-късно присъдите бяха отменени от Върховния съд, което му позволи да се кандидатира за преизбиране.
„Опитаха се да ме погребат жив, но аз съм тук. От 1 януари 2023 г. ще управлявам за 215 милиона бразилци, а не само за тези, които са гласували за мен. Няма двама бразилци. Ние сме една държава, един народ, една велика нация.„, коментира Лула да Силва в приповдигната реч пред поддръжници и журналисти, произнесена вчера вечерта, като определи победата си като своето политическо „възкресение„.
Лула да Силва ще поеме управлението на страната, която страда от остро неравенство и разединение и все още не се е възстановила напълно от последиците от пандемията от COVID-19. В периода 2019-2021 г. приблизително 9,6 млн. души са били тласнати под прага на бедността, а грамотността и посещаемостта на училище са намалели. Новият държавен глава трябва да се опита да обедини дълбоко разединената нация и да предприеме спешни мерки за решаване на екологичните проблеми, включително неконтролируемото изсичане на горите в Амазония. Това ще бъде третият му мандат като президент, след като преди това управляваше Бразилия в продължение на два последователни мандата между 2003 и 2010 г.
Подем на „лявата“ вълна
Победата на бившия лидер, обявена вчера, е последната от политическите вълни в Латинска Америка, където политици с леви възгледи спечелиха убедително в Аржентина, Колумбия и Чили.
Лула да Силва е бивш профсъюзен лидер, който съумя да изгради стабилен съюз, съставен от политици от центъра на политическия спектър и няколко дясноцентристи, включително и свои исторически опоненти от „Партия на бразилското демократическо движение“ и Бразилската социалдемократическа партия. Сред тези политици е и неговият вицепрезидент, бившият губернатор на Сао Пауло Жералдо Алкмин, който е спряган от лагера на Лула като „гарант“ за умереност в неговата администрация.
По време на предизборната си кампания Лула да Силва не желаеше да разкрива подробности за намеренията си, когато ставаше въпрос за очертаване на икономическа стратегия на страната – тенденция, която предизвика остри критики от страна на опонентите му. Неотдавна Болсонаро коментира: „Кой е министърът на икономиката на другия кандидат? Няма такъв, той не го казва. Какъв ще бъде неговият политически и икономически маршрут? Повече държавност? По-малко държавност? Не знаем…“
Лула да Силва обяви, че ще настоява Конгресът да одобри нова данъчна реформа, която ще освободи от плащане на данък върху доходите хората с ниски доходи. Кампанията му получи тласък от центристката бивша кандидатка за президент Симона Тебет, която остана трета на първия тур по-рано този месец и даде подкрепата си на Лула да Силва на втория тур. Известна с близките си връзки с бразилската селскостопанска индустрия, Тебет заяви по време на пресконференция на 7 октомври, че Лула да Силва и неговият икономически екип са получили и включили всички предложения от нейната програма в програмата на своето бъдещо правителство. Той е получил подкрепата и на няколко известни икономисти, високо ценени от инвеститорите, включително Арминио Фрага, който е бил начело на Бразилската централна банка.