„Българската академия на науките /БАН/ носи днес с делата си заветите на нашите възрожденци, че именно знанието и науката са в основата на възхода на нашата нация.“
Това заяви държавният глава Румен Радев на Тържественото събрание на Българската академия на науките, отбелязващо Деня на народните будители и посветено на 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски и 260-годишнината от написването на „История славянобългарска“. Президентът е патрон на националните чествания на двете паметни годишнини.
Румен Радев изтъкна, че водещият мотив в Паисиевата книжка – „чети, за да знаеш”, дава мощен импулс на българите към търсене, себепознание, към отключване на стремежа за независимост и свобода. По думите му неслучайно често повтаряните думи в тази книжка са „знание“, „мъдрост“, „учение“, „книжовно умение“, „истина“ – все категории, които са в основата на прогреса.
„Малка по обем, но велика, неизмерима за нашия народ по съдържание и смисъл „История славянобългарска“ обърна историята на развитието на нашата нация, положи основите на борбата за църковна независимост, национално освобождение и национално обединение на българския народ“, отбеляза още президентът в приветствието си. Румен Радев припомни и думите на Паисий, че когато една държава се управлява от „неразумни“ и „самонадеяни“ управници, падението е неизбежно, а това звучи актуално и днес.
Държавният глава отбеляза и усилията на служебното правителство за развитието на българската наука, образование и култура.
„Трябва ясно да си даваме сметка на всички нива в държавата и обществото, че оттук нататък нациите, които ще определят хода на историята са тези, които отделят огромно внимание – не само финансово и организационно, но като обществена подкрепа на науката и на образованието“, отбеляза президентът. Той припомни и традициите на страната ни като водеща в тези области и подчерта, че пътят напред е чрез отделянето на все повече ресурси и инвестиции не само в оборудване и технологии, но най-вече в българските млади учени и изследователи.
В сградата на БАН президентът разгледа и изложени преписи на История славянобългарска, които са част от Научния архив на Академията.