Икономическият изследовател Михаил Кръстев прогнозира пред „БНР“, че и през 2023 година ще имаме дефицит и то още по-голям. Освен това той вижда проблем в това, че през последните години финансовата рамка се актуализира и се подготвя от служебни правителства. За него не е естествено такъв важен документ като държавния бюджет да няма яснота кой ще го прилага.
Именно това са аргументите и на служебният кабинет да предложи удължаване на действието на бюджета за 2022 година и през 2023-а. А според Кръстев виждаме и разочарование в партиите, които вече са се подготвили за нова предизборна кампания. Те са считали дори, че бюджетът ще бъде част от нея и чрез него те ще се опитат да покажат на обществото кой повече го обича.
Но тъй като ще има удължаване на действието на бюджета за тази година, това означава, че няма да са възможни големи промени в него. Много от мерките в същото време, които са в подкрепа на бизнеса и хората, изтичат през 2023-а.
Кръстев обясни също така, че през последните години се е наложила една практика, при която излишъци, които са за първото полугодие, да се представят като релевантни. А всъщност големите разходи за държавата са през втората половина на годината. А за да се изчисли реално колко е един излишък или дефицит, то трябва да мине поне една година след това. Именно поради тази причина може категорично според експерта да се каже, че през 2022-а страната ще е на дефицит. И нещо повече. Той е заложен в държавния бюджет, който е подготвен от финансовото министерство.
През 2023-а година също ще имаме дефицит. И според Кръстев той ще бъде дори още по-голям. Причината е, че състоянието на публичните финанси в момента е много лошо. И това е така заради различни показатели, които по неговите думи изобщо не се обсъждат в публичното пространство. Например това са инвестициите, които спадат и то страшно много. Много голям проблем за реалната икономика е и липсата на предвидимост.
Освен това през 2023 година цялата еврозона ще влезе в рецесия и България по всяка вероятност ще я последва. А що се отнася до Плана за възстановяване и устойчивост, за да получим средства по него, ние трябва да изпълняваме определени реформи. Но те пък са заложени в пакета закони, който беше подготвен от служебното правителство, а най-вероятно 48-ият парламент няма да успее да вземе толкова тежки решения.