Ден след ден, в различни населени места, полицай и прокурор обикалят от врата на врата в Херсонска област в Украйна. По кални улици, покрай домове, повредени от артилерийски атаки, те търсят онези, които все още са тук. Двамата мъже са сформирали специализирано звено, което идва от столицата Киев, за да разследва предполагаеми случаи на престъпления, извършени от руските военни сили. Майка и дъщеря излизат в двора на дома си, за да посрещнат двамата мъже.
„Разследваме случаи на сексуални престъпления.„, казва прокурорът, като се представя с името Олександър Клещенко.
До началото на октомври този район на страната е бил окупиран от руски военни сили. Изгорели коли загрозяват пейзажа на полетата. Стените на домовете са надраскани с буквата „Z“ – символ, използван от руската армия. В този регион белезите от войната очевидно са много дълбоки. Русия е извършвала сексуално насилие като „оръжие на войната“ – умишлена „военна стратегия“ при завладяването на Украйна, твърдят експерти на ООН. Те дори споделиха твърдения за руски военнослужещи, които са били снабдени с хапчета виагра. Руските власти на свой ред отричат обвиненията, че са извършили военни престъпления в Украйна.
За две седмици работа в Херсонска област разследващият екипът от Киев е документирал шест обвинения в сексуално насилие. Реалният брой при всички случаи е много по-голям, казват те.
Татяна, на 56 години, твърди, че е една от жертвите на сексуално насилие. Екипът на “CNN”, който следи случая, не съобщи фамилното ѝ име и това на селото ѝ, за да защити самоличността ѝ. Преминавайки през счупено стъкло, тя показва къщата на брат си, където по думите ѝ на 26 август двама руски военнослужещи са нахълтали без позволение.
„Те се разхождаха из тези стаи. Единият остана там, а другият, който ме изнасили, влезе тук при мен. Влезе, поразходи се малко из стаята и точно тук, на това място, започна да ме опипва. Казах му: Не, не, не съм на такава възраст, че да мога да ти дам това, което искаш, потърси си по-млади момичета.“, разказва Татяна, като допълва, че мъжът я е притиснал към гардероба, след което е разкъсал дрехите ѝ. Тя споделя още, че е плачела и го е молела да спре, но без успех. По нейни думи единствената ѝ мисъл е била да остана жива. Той я е предупредил да не казва на никого, затова жената не казала на съпруга си веднага. Вместо това Татяна е споделила на братовчед си, а съпругът ѝ е чул случайно.
„Много се срамувах. Иска ми се той и всичките му роднини да са мъртви,„, спомня си през сълзи Татяна.
Осквернената жена е прекарала три дни вкъщи, като се е чувствала замаяна и твърде засрамена, за да излезе навън. След това, усещайки прилив на смелост, тя се е изправила срещу командира на руския военнослужещ. Жертвата споделя:
„Неговият командир намери началника на подразделението му. Той дойде да ме види и ми каза: „Наказах го жестоко, счупих му челюстта, но най-тежкото наказание предстои“. Командирът ме попита: „Имаш ли нещо против да го разстрелям?“ Отговорих: „Нямам нищо против, искам всички те да бъдат разстреляни“.
Докато прокурорът Клещенко и полицаят Олександър Свидро търсят още доказателства за извършени сексуални престъпления, навсякъде, където отидат, се сблъскват с ужасите на войната. Въпреки че тези населени места вече са освободени, почти всяка сграда е повредена от руските атаки. Много къщи са превърнати в развалини. Когато слънцето залязва в края на дългия ден, разследващият екип пристига в Нововознесенске – село, в което са разкрити още два случая на изнасилване, за които се твърди, че са извършени от руски военнослужещи. На следващия ден мъжете ще се върнат в Киев, за да представят своите разкрития. Очаква се, че за много от тези твърдения ще бъде невъзможно да бъдат доказани, тъй като за много от тях дори няма конкретен заподозрян. Засега екипът предава докладите си и продължава работата си с надеждата, че в бъдеще ще има начин да бъдат повдигнат обвинения.
Организацията на обединените нации (ООН) обяви, че е разследвала случаи в Украйна, за които има данни, че е извършено „сексуално и основано на пола насилие“ срещу хора на възраст от 4 до 82 години. По данни на ООН до септември са били образувани 43 наказателни производства.
Полицейският служител Свидро споделя, че повечето случаи на сексуално насилие не се съобщават. И двамата мъже са единодушни, че работата им се отразява зле на психиката, тъй жертвите които посещават се изключително разстроени и смутени. Въпреки това, екипът осъзнава, че дейността им е от съществено значение за успеха на разследването.