В две нестабилни точки в окупирания Западен бряг Израел е инсталирал роботизирани оръжия, които могат да изстрелват сълзотворен газ, зашеметяващи гранати и куршуми с гъба срещу палестински протестиращи, предава „Асошиейтед прес“.
Оръжията, разположение над претъпкан палестински бежански лагер и във възпламенителен град на Западния бряг, използват изкуствен интелект за проследяване на цели. Израел заяви, че технологията спасява животи – както на израелци, така и на палестинци. Но критиците виждат още една стъпка към една дистопична реалност, в която Израел прецизира безкрайната си окупация на палестинците, като същевременно държи войниците си далеч от опасността.
Новото оръжие идва в момент на повишено напрежение в окупирания Западен бряг, където безредиците рязко нараснаха през годината, която беше най-смъртоносната от 2006 г. насам. Победата на твърдолинейния съюз на бившия премиер Бенямин Нетаняху, който включва крайнодесни представители… крило на партията с тесни връзки с движението на заселниците, изрази опасения за повече насилие.
Двойни кули, всяка оборудвана с наблюдателна леща и дуло, наскоро бяха монтирани на върха на охранителна кула, пълна с камери за наблюдение, гледащи към бежанския лагер Ал-Аруб в южната част на Западния бряг. Когато млади палестински протестиращи се изсипват по улиците, хвърляйки камъни и запалителни бомби по израелските войници, роботизираните оръжия изстрелват сълзотворен газ или куршуми с върхове на гъба, казват свидетели.
Преди около месец военните поставиха роботите и в близкия град Хеброн, където войниците често се сблъскват с палестински жители, хвърлящи камъни. Армията отказа да коментира плановете си да разположи системата другаде на Западния бряг.
Палестинският активист Иса Амро сподели, че жителите на Хеброн се опасяват, че новото оръжие може да бъде злоупотребено или хакнато без отговорност в потенциално смъртоносни ситуации. Хората също недоволстват от това, което според тях е тест на оръжие върху цивилни, добави той и твърди:
„Ние не сме обучение и симулация за израелски компании. Това е нещо ново, което трябва да бъде спряно.“
До машините няма войници. Вместо това оръжията се управляват с дистанционно управление. С едно натискане на бутон войниците, сгушени в охранителна кула, могат да стрелят по избрани цели.
Армията казва, че системата се тества на този етап и стреля само с „несмъртоносни“ оръжия, използвани за контрол на тълпата, като куршуми с гъба и сълзотворен газ. Жителите на Ал-Аруб казват, че кулите многократно са напоявали лагера на хълма с газ. Собственикът на магазина Хюсеин ал Музиен заяви:
„Не отваряме прозореца, не отваряме вратата. Знаем, че не трябва да отваряме нищо.“
Роботизираните оръжия все повече се използват по целия свят, като военните разширяват използването на дронове за извършване на смъртоносни удари от Украйна до Етиопия. Оръжия с дистанционно управление като израелската система на Западния бряг са използвани от Съединените щати в Ирак, от Южна Корея по границата със Северна Корея и от различни сирийски бунтовнически групи.
Израел, известна с напредналите си военни технологии, е сред водещите световни производители на дронове, способни да изстрелват прецизно управляеми ракети. Той е изградил ограда по границата си с ивицата Газа, оборудвана с радар и подземни и подводни сензори. Надземно той използва роботизирано превозно средство, оборудвано с камери и картечници, за да патрулира по нестабилните граници. Военните също така тестват и използват най-съвременни технологии за наблюдение като разпознаване на лица и събиране на биометрични данни за палестинци, навигиращи в рутинните процеси на окупацията, като например кандидатстване за израелски разрешителни за пътуване. Дрор Садот, говорител на израелската правозащитна група B’Tselem, заяви:
„Израел използва технологията като средство за контрол на гражданското население.“
Тя каза, че дори уж несмъртоносни оръжия като гъбени куршуми могат да причинят силна болка и дори да бъдат смъртоносни.
Кулите в Ал-Аруб са построени от Smart Shooter, компания, която произвежда „системи за контрол на огъня“, за които се казва, че „значително повишават точността, смъртоносността и ситуационната осведоменост на малките оръжия“. Компанията може да се похвали с договори с десетки армии по целия свят, включително армията на САЩ. Говорейки в централата на компанията в Кибуц Ягур в Северен Израел, главният изпълнителен директор Михал Мор подчерта, че оръжието изисква човешки избор на цели и боеприпаси. Тя е на следното мнение:
„Те винаги имат човек в течение, който взема решение относно легитимната цел.“
Тя коментира, че системата минимизира жертвите, като дистанцира войниците от насилие и ограничава съпътстващите щети, като прави изстрелите по-точни.
В гъсто населен район като Ал-Аруб, тя подчерта, че войниците могат да наблюдават конкретни хора в тълпата и да заключват кулата върху определени части на тялото. Системата се задейства само след като алгоритмите оценят сложни фактори като скорост на вятъра, разстояние и бързина.
Военните заявиха, че подобни предпазни мерки минимизират риска за войниците и подобряват надзора върху техните дейности. Освен това се казва, че технологията позволява на войниците да се насочват към „по-малко чувствителните“ области на тялото, за да сведат до минимум щетите и да избегнат стрелба по минувачи. В съобщението се казва още:
„По този начин системата намалява вероятността от неточен огън.“
Но Омар Шакир, директорът на Израел и Палестина в Human Rights Watch, каза, че Израел е на „плъзгане към цифрова дехуманизация на оръжейните системи“. Използвайки такива технологии, Шакир каза, че Израел създава „буре с барут за нарушаване на правата на човека“.
Насилието на Западния бряг нарасна през последните няколко месеца, тъй като Израел засили арестите след поредица от палестински атаки в Израел, които убиха 19 души миналата пролет. Насилието уби повече от 130 палестинци тази година и най-малко още 10 израелци бяха убити при скорошни атаки.
Израел твърди, че нападенията имат за цел да разрушат екстремистката инфраструктура и че е бил принуден да действа поради бездействието на палестинските сили за сигурност. За палестинците нощните нахлувания в градовете им отслабиха собствените им сили за сигурност и затегнаха контрола на Израел над земите, които те искат за своя така очаквана държава. Израел превзе Западния бряг, Източен Йерусалим и Ивицата Газа в Близкоизточната война през 1967 г.
Жителите на Ал-Аруб казват, че машините стрелят без предупреждение.
„Много е бърз, дори по-бърз от войниците.“, изтъкна 19-годишният студент Камел Абу Хишеш. Той описа почти нощни сблъсъци, при които войници нахлуват в лагера, докато автоматизираното оръжие изстрелва сълзотворен газ нагоре и надолу по хълма.
Пол Шар, вицепрезидент на вашингтонския мозъчен тръст Център за нова американска сигурност и бивш снайперист от армията на САЩ, каза, че без емоции и с по-добра цел автоматизираните системи могат потенциално да намалят насилието.
Но той каза, че липсата на международни норми за „роботи убийци“ е проблематична. В противен случай, смята той, е само въпрос на време тези автоматизирани системи да бъдат оборудвани да използват смъртоносна сила.