Когато световните лидери на срещата на върха на Г-20 в Бали, Индонезия, издадоха съвместно изявление, осъждащо войната на Русия в Украйна, едно познато изречение се открои от документа от 1186 страници, пише „CNN“.
„Днешната ера не трябва да бъде на война.“, се казва в него и то повтаря казаното от индийския премиер Нарендра Моди на руския лидер Владимир Путин по време на среща лице в лице през септември.
Медии и официални лица в страната с 1,3 милиарда побързаха да заявят включването като знак, че най-голямата демокрация в света е изиграла жизненоважна роля в преодоляването на различията между все по-изолираната Русия и Съединените щати и техните съюзници. Заглавие в „Times of India“, най-големият англоезичен вестник в страната, гласи:
„Как Индия обедини Г-20 в идеята за мир на премиера Моди“
Пред репортери вчера външният министър на Индия Винай Куатра заяви: „Посланието на министър-председателя, че това не е ерата на войната… отекна много дълбоко във всички делегации и помогна за преодоляване на пропастта между различните страни.“
Декларацията дойде, когато индонезийският президент Джоко Видодо предаде председателството на Г-20 на Моди, който ще бъде домакин на следващата среща на върха на лидерите в индийската столица Ню Делхи през септември 2023 г. – около шест месеца преди да се отправи към урните на общи избори и се бори за първото място в страната за трети път.
Докато Ню Делхи умело балансира връзките си с Русия и Запада, Моди, казват анализатори, се очертава като лидер, който е ухажван от всички страни, спечелвайки си подкрепа у дома, като същевременно циментира Индия като международен мощен посредник. Сушант Сингх, старши сътрудник в базирания в Ню Делхи мозъчен тръст Център за политически изследвания, коментира:
„Вътрешният разказ е, че срещата на върха на Г-20 се използва като голямо знаме в предизборната кампания на Моди, за да покаже, че той е велик глобален държавник. И сегашното индийско ръководство сега се вижда като могъща страна, седнала на високата маса.“
Индия свързва „множество антагонисти“
Според някои сметки присъствието на Индия на Г-20 беше засенчено от дългоочакваната среща между китайския лидер Си Дзинпин и президента на САЩ Джо Байдън и надпреварата за разследване на убийството на двама полски граждани след като, както каза Варшава, „ракета, произведена в Русия“ кацна в село близо до границата на членка на НАТО с Украйна.
Световните заглавия отразяват подробно как Байдън и Си проведоха среща в продължение на три часа в понеделник, в опит да предотвратят прерастването на съперничеството им в открит конфликт. А в сряда лидерите от Г-7 и НАТО свикаха спешна среща в Бали, за да обсъдят експлозията в Полша.
Моди, от друга страна, проведе поредица от дискусии с няколко световни лидери, включително новоназначения британски министър-председател Риши Сунак, вариращи от продоволствена сигурност и околна среда до здравеопазване и икономическо съживяване – избягвайки до голяма степен директното осъждане на агресията на Путин, като същевременно продължаваше да отдалечи страната си от Русия.
Докато Индия имаше „скромен дневен ред“ за Г-20, който се въртеше около въпросите за енергетиката, климата и икономическите сътресения в резултат на войната, западните лидери „се уповават на Индия като основна заинтересована страна в региона, защото Индия е страна, близо както до Запада, така и до Русия“, подчертава Хепимон Джейкъб, доцент по дипломация и разоръжаване в университета Джавахарлал Неру (JNU) в Ню Делхи.
Ню Делхи има силни връзки с Москва, датиращи от Студената война, а Индия остава силно зависима от Кремъл за военно оборудване – жизненоважна връзка предвид продължаващото напрежение на Индия по общата хималайска граница с все по-настоятелния Китай.
В същото време Ню Делхи става все по-близо до Запада, докато лидерите се опитват да противодействат на възхода на Пекин, поставяйки Индия в стратегически удобна позиция. Харш В. Пант, професор по международни отношения в Кралския колеж в Лондон, заяви:
„Един от начините, по които Индия оказа влияние на Г-20, е, че тя изглежда една от малкото страни, които могат да ангажират всички страни. Това е роля, която Индия успя да преодолее между множество антагонисти.“
Гласът на развиващия се свят
От началото на войната Индия многократно е призовавала за прекратяване на насилието в Украйна, без да осъжда директно нахлуването на Русия. Но тъй като агресията на Путин се засили, убивайки хиляди хора и хвърляйки световната икономика в хаос, анализатори изразиха мнението, че ограниченията на Индия са поставени на изпитание.
Наблюдатели посочват, че по-категоричният език на Моди към Путин през последните месеци е бил направен в контекста на нарастващите цени на храните, горивата и торовете и трудностите, които създават за други страни. И докато тазгодишната среща на Г-20 се разглеждаше през призмата на войната, Индия може да изнесе своя собствена програма на масата през следващата година.
„Индия поема президентския пост в момент, когато светът обръща голямо внимание на възобновяемата енергия, растящите цени и инфлацията“, обяснява Джейкъб от JNU. Той допълва:
„И има усещане, че Индия се разглежда като ключова страна, която може да осигури нуждите на региона в Южна Азия и извън него.“
Повишаването на световните цени на редица енергийни източници в резултат на войната нанася удари върху потребителите, които вече се борят с растящите цени на храните и инфлацията.
В свое изявление в края на срещата на върха на Г-20 в сряда, Моди каза, че Индия поема управлението във време, когато светът „се бори с геополитическо напрежение, икономическо забавяне, нарастващи цени на храните и енергията и дългосрочните неблагоприятни последици от пандемията“. В речта си той декларира:
„Искам да уверя, че индийското председателство на Г-20 ще бъде приобщаващо, амбициозно, решително и ориентирано към действие.“
Пант от Кралския колеж в Лондон пък коментира: „Позиционирането на Индия на срещата на върха догодина е до голяма степен да бъде гласът на развиващия се свят и глобалния Юг.“
„Идеята на Моди е да представи Индия като страна, която може да отговори на днешните предизвикателства, като повтори опасенията, които някои от най-бедните страни изпитват относно съвременния световен ред.“
Всички погледи са вперени в Моди
Докато Индия се готви да поеме председателството на Г-20, всички погледи са насочени към Моди, тъй като той също започва кампанията си за националните избори в Индия през 2024 г. Във вътрешен план на страната популистката политика на неговата индуистко-националистическа партия Bharatiya Janata (BJP) поляризира нацията.
Въпреки че Моди остава изключително популярен в страна, където около 80% от населението са индуисти, правителството му е многократно критикувано за ограничаване на свободата на словото и дискриминационни политики спрямо малцинствените групи.
На фона на тези критики политическите съюзници на Моди се стремят да прокарат международните му позиции, представяйки го като ключов играч в глобалния ред.
„(BJP) приема срещите на G20 на Моди като политическо послание, че той укрепва имиджа на Индия в чужбина и изгражда силни партньорства“, смята Сингх от Центъра за политически изследвания.
Тази седмица Индия и Великобритания обявиха, че започват дългоочакваната „Схема за млади професионалисти между Обединеното кралство и Индия“, която ще позволи на 3000 дипломирани индийски граждани на възраст между 18 и 30 години да живеят и работят в Обединеното кралство до две години.
В същото време Twitter профилът на Моди показа куп усмихнати снимки и видеоклипове на лидера с неговите западни колеги.
„Неговият вътрешен имидж остава силен“, подчертава Сингх, добавяйки, че остава да се види дали Моди може да продължи внимателно да балансира с напредването на войната.
„Но мисля, че неговата международна репутация идва от вътрешната му репутация. И ако това остане силно, тогава международната публика е длъжна да го уважава.“