Предложението на „Възраждане“ за ревизия на Плана става изключително реална перспектива и набира подкрепа, съобщиха от партията.
Вчера в Народното събрание по покана на „Възраждане“ се проведе среща. На нея бяха поканени групите на всички парламентарно представени партии. Поводът е предложението на партията да бъде ревизиран Националния план за възстановяване и устойчивост така, че да не се налага закриване на въглищни мощности у нас.
Въпреки че покани бяха изпратени до всички, се отзоваха само от ГЕРБ и „Български възход“. Народните представители се обединиха около мнението, че така заложените текстове от Плана са предпоставка за тежки икономически последици не само на регионално, но и на национално ниво. Според участниците в срещата затварянето на рудниците и тецовете в старозагорско би било сравнимо с последствията от световната финансова криза и COVID пандемията. По отношение на конкретните потенциални загуби на мощности бяха представени данни, според които те се равняват на загубите от четирите блока на АЕЦ „Козлодуй“.
След срещата става ясно, че има реални предпоставки за събиране на парламентарно мнозинство по предложението на „Възраждане“. На провелата се среща ГЕРБ–СДС потвърдиха, че променят позицията си спрямо проекта за решение, предложен от „Възраждане“.
Припомняме ви, че миналата седмица на заседание на енергийната комисия в 48-то Народно събрание беше разгледан проектът на решение на партията. На него партиите „Продължаваме промяната“, „Демократична България“ и „Български възход“ гласуваха против запазването на въглищните мощности, а ГЕРБ–СДС и БСП гласуваха с „въздържал се“. След проведените поредици от срещи ГЕРБ-СДС промениха позицията си от „въздържал се“ на „за“ запазване на въглищните мощности.
След това тяхно решение парламентарната математика показва, че ако БСП подкрепи проекта за решение, ревизията на Плана за възстановяване и устойчивост, спасяването на „Марица-изток“ би било изключително реална перспектива. Така топката остава в полето на БСП и евентуална политическа воля от тяхна страна да бъде запазен енергийният суверенитет на страната си. От „Възраждане“ са категорични, че е нужен политически консенсус по темата в най-кратки срокове.
Вчера беше проведена и среща със синдикатите, които също обявиха готовност за активни стачни действия в подкрепа на предложенията на „Възраждане“.