Ръководителят на най-голямата частна енергийна компания в Украйна смята, че хората трябва да обмислят да напуснат страната, така че да се намали натоварването върху електроенергийната мрежа. Главният изпълнителен директор на DTEK Максим Тимченко коментира пред „BBC“:
„Ако могат да намерят алтернативно място за престой за още 3 или 4 месеца, това ще бъде много полезно за системата.“
Руските атаки са повредили почти половината от енергийната система на Украйна. Милиони са без ток, докато температурите започват да падат. Прекъсванията на електрозахранването – планирани и непланирани – са често срещани в много части на Украйна, докато Русия насочва вълни от ракетни атаки срещу части от енергийната инфраструктура.
По-рано тази седмица говорителят на Кремъл Дмитрий Песков предположи, че ударите са „последствие“ от отказа на Украйна да преговаря с Русия. Западни лидери определиха нападенията върху гражданска инфраструктура за „военно престъпление“.
Компанията, ръководена от Тимченко, доставя над 1/4 от електроенергията на Украйна. Той подчертава, че системата става все по-ненадеждна на фона на постоянните руски атаки. Според него намаляването на потреблението е ключът към функционирането й.
Правителството призова хората да ограничат използването на домакински уреди като фурни и перални. Тимченко смята, че и в момента енергийната система не е в състояние да отговори на настоящите нужди.
„Ако консумирате по-малко, тогава болниците с ранени войници ще имат гарантирано захранване.“, добави той.
Атаките на Русия срещу инфраструктурата зачестиха след поредица неуспехи на бойното поле, включително заради голямата украинска контраофанзива в района на Харков и териториални придобивки в южната част на страната, което в крайна сметка доведе до повторното превземане на град Херсон.
Температурите в някои части на Украйна вече са под нулата и има опасения, че милиони хора ще останат без ток и отопление през целия сезон. Досега прекъсванията бяха в рамките на няколко часа, но по-честите руски атаки може да доведат до по-дълги периоди. Поправянето на повредената инфраструктура също става все по-трудно.
„За съжаление имаме изчерпано оборудване и резервни части… Ето защо се обръщаме към нашите партньори, държавни служители, компании и производители на оборудване да ни помогнат с незабавната доставка на наличното такова.“ каза Тимченко.
Въпреки трудностите украинските инженери продължават да работят в някои от най-опасните части на страната, рискувайки живота си, за да свържат отново малки и големи градове към мрежата. Рано тази сутрин украинското министерство на отбраната обяви, че жп гарата в Херсон е първата сграда в града, която има електричество.