Европейският съюз /ЕС/ и Сърбия предупредиха, че може да избухне насилие в Косово, след като преговорите с посредничеството на ЕС не успяха да разрешат спора относно номерата на сръбските коли, съобщава „BBC“.
Косовските власти искат етническото сръбско малцинство да предаде своите сръбски номера. Сърбия не признава независимостта на Косово. Часове преди крайния срок за Косово във вторник, премиерът Албин Курти се съгласи да отложи налагането на глоби с 48 часа. Той каза, че е “щастлив да работи със САЩ и ЕС за намиране на решение”.
Косовската полиция трябваше да наложи глоби от 150 евро (130 британски лири; 154 долара) на притежателите на номера, издадени от Сърбия, от 07:00 часа във вторник.
Правителството в Прищина твърди, че регистрационните табели отпреди войната на територията за независимост от Сърбия през 1999 г. вече не могат да бъдат валидни. В него се казва, че 50 000 сърби в Северно Косово, които приемат само местни сръбски институции, сега трябва да използват косовски номера.
Етнически сръбски полицаи подадоха масови оставки по-рано този месец в знак на протест срещу решението на Прищина. Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел изрази мнението, че много часове разговори не са успели да разрешат дългогодишния спор. Той беше категоричен:
„Мисля, че има важна отговорност от страна на двамата лидери за провала на преговорите днес и за всяка ескалация и насилие, които може да възникне.“
Президентът на Сърбия Александър Вучич подчерта, че ситуацията е „на ръба на конфликт“. Той предупреди за „ад на земята“, ако косовската специална полиция се опита да наложи глобите. По-рано Вучич проведе разговори в Брюксел по спора с косовския премиер Албин Курти, който обвини Европейския съюз за провала на преговорите.
Върховният представител на ЕС по външната политика подчерта, че лидерът на Косово е отхвърлил компромисното предложение на ЕС, въпреки че Сърбия го е приела. Вучич изтъкна, че Сърбия ще спре да издава и подновява номерата на собствените си автомобили за сърбите в Северно Косово.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс коментира, че и двете страни „ще трябва да направят отстъпки, за да гарантират, че няма да застрашим десетилетия трудно извоюван мир в един вече крехък регион“.
В публикация в социалните медии в ранните часове на вторник Курти твърди, че е приел искане от САЩ за 48-часово отлагане на глобите. Около 3700 мироопазващи войници на НАТО остават разположени в Косово – силите на KFOR – за да предотвратят всякакво избухване в бившата сръбска провинция. Шефът на НАТО Йенс Столтенберг написа в Twitter:
„Сега е време за отговорност и прагматични решения. Ескалацията трябва да се избягва.“