Русия реагира остро на коментари, изказани от папа Франциск, които гласят, че някои малцинствени групи военнослужещи, биещи се на руска страна, са се държали по-зле от други по време на инвазията в Украйна.
„Най-жестоките войници обикновено са чеченци и буряти.“, заяви папа Франциск пред американско списание. Той също така определи като геноцид масовия глад, известен като Голодомор, и причинен от Кремъл в Украйна през 30-те години на миналия век.
В отговор на това Русия определи думите на духовника като „извращение“ и заяви, че малцинствените групи са „едно семейство“ с руския народ.
В интервю за йезуитското списание „Америка“ папа Франциск беше попитан за очевидното му нежелание да разкритикува пряко Русия за войната, демонстрирано до момента. В отговор той заяви, че е получил „много информация за жестокостта на военните сили„. Папата добави, че този, който атакува, е руската държава.
Чеченците, етническа група, произхождаща от Чечня, в югозападната част на Русия, са предимно мюсюлмани. Бурятите, монголска етническа група, произхождаща от Бурятия, в Източен Сибир, традиционно следват будистки и шамански системи от вярвания. В Русия има много републики, населявани от различни етнически и религиозни групи. Религията на мнозинството обаче е православното християнство.
Папа Франциск заяви още, че е разговарял няколко пъти по телефона с украинския президент Володимир Зеленски и е общувал с руския президент Владимир Путин чрез посланика при Светия престол. В очевиден отговор на обвиненията, че не е осъдил пряко президента Путин, той обясни:
„Понякога се опитвам да не конкретизирам, за да не обидя някого, затова по-скоро осъждам генерално, въпреки че е добре известно кого осъждам. Не е необходимо да посочвам име и фамилия“. По-късно в интервюто той добави: „Всички знаят моята позиция, с Путин или без Путин, без да го назовавам“.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова разкритикува коментарите с думите: „Това вече не е русофобия, това е извращение на ниво, което дори не мога да назова. Ние сме едно семейство с бурятите, чеченците и другите представители на нашата многонационална и многоконфесионална страна.„
Папа Франциск също така сподели, че иска да отбележи годишнината от масовия глад Голодомор, като го определи като геноцид и „исторически предшественик“ на настоящия конфликт. Според историческите данни четири милиона украинци загиват от масовия глад през 1932-33 г., причинен от колективизацията на стопанствата под ръководството на съветския диктатор Йосиф Сталин.