Обединеното кралство е в криза заради доставките на храни

0
37
Пазар
Пазар. Снимка: Pixabay

Обединеното кралство „ходи на сън“ в криза с доставките на храни и правителството трябва да се намеси, за да помогне на фермерите, предупреди Националният съюз на фермерите на страната, предава „BBC“.

Добивите от домати и други култури вероятно ще паднат до рекордно ниски нива тази година, се казва в доклада, с потенциални проблеми с доставките, както вече се наблюдава при яйцата. А покачващите се разходи за гориво, торове и фуражи поставят фермерите под сериозен натиск, добавя изданието. Правителството смята, че Обединеното кралство има „силно устойчива верига за доставки на храни“.

Някои супермаркети ограничават продажбите на яйца, след като фермерите намалиха или спряха производството поради нарастващите разходи – ситуация, влошена от епидемията от птичи грип. Въпреки това Националният съюз на фермерите предупреди, че производителите на храни в други области сега са изправени пред трудности. Ведомството подчерта, че производството на енергоемки култури като домати, краставици и круши вероятно ще достигне най-ниското си ниво тази година от началото на записите през 1985 г.

Освен това се казва, че цените на млякото вероятно ще паднат под себестойността на производството, докато производителите на говеждо месо обмислят намаляване на броя на кравите, които отглеждат. 

Причината са нарастващите разходи, изтъкна Националният съюз на фермерите, като цените на торовете за фермерите са се утроили от 2019 г. насам, а разходите за фураж и дизелово гориво са се повишили със 75%.

Покачващите се разходи за енергия, бюрокрацията при Брекзит и недостигът на работници също са фактори, добавя изданието.

Президентът на Националния съюз на фермерите Минет Батърс коментира, че британската храна е „застрашена“ с бъдещето на британските доставки на плодове и зеленчуци „в беда“. Вече високите цени на храните със сигурност ще се покачат още повече, ако продуктите станат по-трудни за снабдяване, заяви тя в програмата Today на BBC Radio 4. Батърс добави:

„Става въпрос за това, че правителството дава приоритет на продоволствената сигурност и ако не успее да го направи, ще продължим да виждаме по-голямо противоречие в нашето производство, зависимост от повече внос и наличност просто няма да има.“

И обясни:

„Самодостатъчни сме с яйца – това е огромен успех – и сега имаме 320 милиона яйца по-малко за същия период на тази година, отколкото миналата година.“

Андрю Опи, директор по храните и устойчивостта в British Retail Consortium, обаче каза, че търговците на дребно са свикнали да управляват натиска във веригите си за доставки. Той е на мнение:

„Супермаркетите доставят и ще продължат да доставят по-голямата част от храната си от Обединеното кралство и знаят, че трябва да плащат устойчива цена на фермерите.“

Въпреки че според него производителите са изправени пред допълнителни разходи.

Купувачите са подложени на натиск от бързия темп на покачване на цените на храните, въпреки че има признаци, че това може да започне да намалява, според фирмата за анализ на пазара Kantar.

Въпреки че инфлацията на цените на храните през четирите седмици до 27 ноември беше 14,6%, това спадна с 0,1% от рекордно високо ниво през октомври.  Това е първият път, когато инфлацията в цените на храните се забавя от две години.

Предизвикателство за разходите

Войната в Украйна и пандемията от коронавирус повишиха цените на храните, енергията и горивата през последната година, засягайки както потребителите, така и бизнеса.

Цените на хранителните стоки се повишиха с най-бързия си темп от 45 години през годината до октомври, показват официалните данни, като цената на основни продукти като мляко, сирене и яйца скочи.  Стив Дресър, шефът на Grocery Insight, коментира пред BBC, че голямото предизвикателство идва от апетита на потребителите. Той е категоричен:

„Фокусът на клиентите е върху спестяването на пари и местните храни обикновено са на по-висока цена, което може да бъде трудно.“ 

Дресър изтъкна, че покачващите се цени означават, че селското стопанство „е претърпяло истински удар тази година“. Той продължи:

„Сигурността на храните е все по-важна, както видяхме по време на ограниченията за блокиране и наистина периода след това, който доведе до празни рафтове. Ясно е, че сме изправени пред истински предизвикателства в нашата верига за доставки и като нация трябва да се стремим да подкрепим нашата фермерска общност, особено след като Брекзит направи нещата по-трудни около вноса на храни.“

Националният съюз на фермерите призова правителството да направи повече, за да помогне на фермерите, които са изтласкани от бизнеса, като твърди, че в момента има 7000 по-малко регистрирани земеделски компании в Обединеното кралство, отколкото през 2019 г. И призова правителството да обмисли предоставянето на спешна подкрепа на производителите на яйца, като се има предвид неотдавнашното прекъсване, наблюдавано от потребителите и фермерите.

Националният съюз на фермерите също смята, че министрите трябва да премахнат тавана за сезонни работници в чужбина, за да се справят с недостига на работна ръка и да установят нова цел за „продоволствена сигурност“, която ще включва задължение за наблюдение и докладване на нивата на местно производство на храни.

Говорител на Defra заяви:

„Нашата висока степен на продоволствена сигурност се основава на доставки от разнообразни източници, силно вътрешно производство, както и внос чрез стабилни търговски пътища.“

Той добави, че правителството поддържа редовна връзка с фермерите и че министърът на храните и земеделието ще се срещне с бизнеса в индустрията за яйца във вторник.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments