Иран обяви първата екзекуция на протестиращ, осъден за неотдавнашните антиправителствени вълнения, информира „BBC“. Мохсен Шекари беше обесен в четвъртък сутринта, след като беше признат за виновен от Революционния съд във „вражда срещу Бога“, съобщиха държавните медии. Той беше обвинен, че е „размирник“, който блокира главен път в Техеран на 25 септември и рани с нож член на паравоенните сили Basij.
Активист обясни, че мъжът е бил осъден след „показателен процес без надлежно дело“.
Махмуд Амири-Могадам, директор на базираната в Норвегия организация за правата на човека в Иран, написа в Twitter, че екзекуции на протестиращи ще започнат да се извършват ежедневно, освен ако иранските власти не се сблъскат с „бързи практически последици в международен план“.
Иранското правосъдие досега обяви, че 11 души са били осъдени на смърт във връзка с протестите, започнали в средата на септември след смъртта в ареста на Махса Амини, 22-годишна жена, която беше задържана от полицията за морал за предполагаемо „неправилно“ носене на нейния хиджаб, или известна като забрадка.
Водените от жени протести се разпространиха в 160 града във всичките 31 провинции на страната и се смятат за едно от най-сериозните предизвикателства пред Ислямската република след революцията от 1979 г.
Лидерите на Иран ги представиха като „бунтове“, подстрекавани от външните врагове на страната, и наредиха на силите за сигурност да „се справят решително“ с тях.
До момента най-малко 475 протестиращи са били убити и 18 240 са задържани, според информационната агенция на активистите за правата на човека (HRANA). Тя също така съобщи за смъртта на 61 служители на сигурността.