Противодействието на опитите за измами с пари на държавното обществено осигуряване – това остава акцент и в последния брой на Информационния бюлетин на Националния осигурителен институт /НОИ/ за тази година, който вече е достъпен на интернет страницата на институцията.
Фокусът е върху битката на експертите от столичното териториално поделение на института с най-мащабната измамна схема у нас. Как от руините на затворени предприятия изпълзяват фалшиви документи, как се назначават 150 души на една и съща длъжност, как подписваш трудов договор с покойник – това са малка част от безочливите опити за измами, които срещат и преодоляват експертите от най-голямото териториално поделение на НОИ.
Схемата е била разкрита и доказана от извършените от столичното ТП на НОИ проверки и от разследване, проведено от МВР и от Националната следствена служба, по подаден от поделението сигнал до прокуратурата. Парите са източвани чрез използване на неистински удостоверителни документи за осигурителен стаж и доход, издадени от Държавна фирма (ДФ) „Строймашинженеринг“, пише „БНТ“.
Избран е „подходящ“ осигурител-държавна фирма в несъстоятелност от 1997 г., заличена през 2012 г., обявила се за правоприемник на друга държавна фирма-„Транстехника“, учредена през 1989 г. и правоприемник на Стопанско обединение „Вагоностроене“, включващо няколко завода.
По този начин ДФ „Строймашинженеринг“ се явява привидно легитимирана да съхранява ведомости за заплати на СО „Вагоностроене“ и ДФ „Транстехника“ и включените в състава им заводи и поделения за периода от 1982 г. до 1999 г.
След заличаването на фирмата, в Осигурителния архив на НОИ от физическо лице са предадени ведомости на посочените осигурители. Впоследствие чрез графологически експертизи е установено, че подписите на множество от работниците, фигуриращи във ведомостите, не са автентични, а за лица, чиято автентичност на подписа е потвърдена, е установено, че в действителност са работили при друг работодател, видно от документи, които не са били представени в пенсионното производство.
В друга публикация са представени данни за потребителската удовлетвореност от качеството на административните услуги на НОИ, специален материал пък е посветен на секторната стратегия за развитие на електронното управление. Експертен преглед на анализаторското звено на института изследва и представя в динамика за периода 2017-2021 г. основните показатели при т.нар. „вдовишки добавки“, като данните показват, че това са най-многобройните добавки, изплащани по Кодекса за социално осигуряване.
„Над 42000 осигурени лица са се възползвали от програмата на НОИ за профилактика и рехабилитация през 2022 г., като 60% от тях жени.“, пише в публикацията, която обобщава резултатите от изпълнението на тази особено популярна социална програма на института в края на 2022 г.