Какво открадна оптимизма на българските граждани?

0
54
Финансова криза, икономика
Финансова криза. Снимка: Pixabay

Кризите, войната, несигурността и политическата нестабилност откраднаха оптимизма на българските граждани. Традиционно за този период нагласите на хората са предимно оптимистични. Въпреки това тази година ситуацията е различна и се отчита спад в оптимистичните очаквания спрямо 2021 г., коментира Геновева Петрова от „Алфа Рисърч“ в ефира на „bTV“. Проучването е било проведено в периода между 1 и 13 декември сред 1023 пълнолетни граждани от цялата страна.

57 на сто от хората смятат, че през идната година ще има предсрочни избори, докато 35,4 процента са на мнение, че ще има повече социални протести. Според 34,2 процента държавата ще започне да излиза от кризите, а 31,8 на сто прогнозират ръст на доходите им. 27,4 на сто смятат, че ще се увеличи конфронтацията, докато 13,6% вярват, че повече млади хора ще се завърнат у дома. Едва 7,2 процента предполагат, че ролята на страната ни на Балканите и в Европа ще бъде по-голяма.

Петрова отчете още, че е изключително ниско доверието към Народното събрание – 7%. Според нея това показва, че гражданското търпение е на прага на изчерпване. Досега не е било регистрирано Народно събрание да започва работа с толкова ниско доверие. Българите очакват редовен кабинет и конкретни решения.

Президентът търпи негативи в рамките на цялата година, заяви Петрова. По думите й доверието в него се понижава от 51% при стъпване във втория мандат до 36% към днешна дата. Силно поляризирани са оценките към служебното правителство и служебния премиер.

„Електоралните нагласи повтарят вота от 2 октомври. Около 15% от хората искат да гласуват, но не откриват за кого да гласуват. Едва 35% от хората казват, че биха отишли до секциите. При всяка партия има спад в подкрепата. Това вещае неочаквана развръзка при следващи парламентарни избори, може да има разместване на участници. Партийните лидери също губят подкрепа. Никой не регистрира обратна тенденция.“, посочи Петрова.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments