ООН призовава страните около Андаманско море в Югоизточна Азия да помогнат на лодка, превозваща най-малко 150 бежанци рохинги, която се носи без захранване от две седмици, предава „BBC“.
Хората на борда на лодката, с които се е свързал по сателитен телефон, споделят, че редица пътници, включително деца, вече са загинали. Те казаха, че запасите от храна и вода са свършили. ООН отправи своя призив в петък, но досега няма отговор.
Малката рибарска лодка напусна Южен Бангладеш миналия месец и вече е в морето повече от три седмици. Смята се, че хората на борда са се опитвали да стигнат до Малайзия. Лодката е отворена, с малък подслон, а двигателят ѝ изглежда се е повредил няколко дни след отплаването.
Сега плавателният съд се е отклонил на стотици километри от курса си в индийски води, близо до Никобарските острови. Активист, помагащ на рохингите в Бангладеш, се свърза с пътник на лодката в неделя.
„Ние умираме тук.“, заяви бежанецът и добави, че хората на борда не са яли нищо повече от седмица.
Рохингите са етническо малцинство в Мианмар, много от чиито членове избягаха в Бангладеш през 2017 г., за да избегнат кампания на геноцид, започната от бирманските военни. Много рохинги се опитват да избягат от пренаселените бежански лагери в южен Бангладеш, като предприемат високорискови морски пътувания по това време на годината, след като мусоните в региона отминат. Техният брой е нараснал поради влошаващите се условия в лагерите, докато повече рохинги, които все още са в Мианмар, също се опитват да напуснат след военния преврат там миналата година.
Известно е, че поне пет лодки са напуснали през последните два месеца. Една от тях с повече от 100 рохинги на борда беше спасена от флота на Шри Ланка край северното крайбрежие на острова в неделя вечерта, съобщи самият флот на страната. В групата имаше жени и деца. Четирима души са откарани в болница заради леко прилошаване, каза говорител на флота.
Не стана ясно откъде тази група е започнала своето пътуване или къде се опитват да стигнат.