Китай ще премахне карантината за пристигащите от чужбина от 8 януари. Това съобщиха официални лица, отбелязвайки последната голяма промяна от политиката на страната за нулев COVID. След 3 години на затворени граници, това на практика пак ще отвори страната за тези хора с работни и учебни визи, както и за желаещите да посетят семействата си.
Промяната идва на фона на борбата на Китай със свирепото разпространение на вируса след премахването на ограниченията, предава „BBC“. Според последната информация болниците са препълнени, а възрастните хора умират.
Истинският брой на заразени – ежедневният брой случаи, както и смъртните – в момента не е известен, тъй като служителите спряха да публикуват COVID данни. Миналата седмица Пекин съобщи за около 4000 нови случая на заразени с коронавирус и няколко смъртни случая. В неделя властите заявиха, че спират да обявяват точния брой заболели. Според британската фирма за здравни данни „Airfinity“ в Китай има над 1 милион заразени и 5000 смъртни случая на ден, пише „Reuters“.
Китай е последната голяма световна икономика, която преминава към „живот с COVID“ след 3 години на ограничения, затворени граници и задължителна карантина за случаи и контакти с болни. Така нареченият нулев COVID подход удари икономиката и измори гражданите от ограниченията и повтарящите се тестове. Негодуванието срещу политиката избухна в редки публични протести срещу президента Си Дзинпин през ноември, което доведе до премахването на правилата за COVID от властите само няколко седмици по-късно.
Затворените граници е последното голямо ограничение. От март 2020 г. всеки, който влиза в Китай, трябва да премине задължителна карантина в държавно съоръжение – до цели 3 седмици. Преди броени дни това беше променено на 5 дни.
Вчера Националната здравна комисия в Китай обяви, че вирусът официално ще бъде понижен до инфекциозна болест от клас B на 8 януари. Това означава, че карантината ще бъде премахната – въпреки че пристигащите пътници ще трябва да си правят PCR тест. Ще бъде отменено и ограничението за дневния брой разрешени полети до Китай.
Властите заявиха че също така ще „оптимизират“ визовите режими за чужденци, които желаят да пристигнат в Китай за работа и обучение. Не е ясно дали това включва туристическите визи, но служители посочиха, че ще започне пилотна програма за международни круизни кораби.
Новите правила бяха приветствани от много китайци, които сега пак ще могат да пътуват в чужбина. Водещите онлайн туристически агенции в страната съобщиха за скок в трафика в рамките на часове след новината. Има и мнозина, които изразиха гняв от внезапната свобода след години на контрол.
„Щастлива съм от това, но също така останах безмълвна. Ако все пак направим това /повторно отваряне/ – защо трябваше да търпя всички ежедневни COVID тестове и блокировки тази година?“, пита Рейчъл Лиу, която живее в Шанхай и споделя, че е преминала през 3 месеца изолация през април, а почти всички в семейството й са се заразили с вируса през последните седмици. По думите й нейните родители, баби, дядовци и партньор, които живеят в 3 различни града в Сиан, Шанхай и Ханджоу – всички са били с треска миналата седмица.
Мнозина също изразиха загриженост онлайн относно повторното отваряне на границите, тъй като COVID случаите в Китай достигнаха пик.
„Защо не изчакаме с отварянето, докато тази вълна отмине? Медицинските работници вече са изтощени, а старите хора няма да преживеят две инфекции за един месец.“, гласи един от най-харесваните коментари във „Weibo“.
Жителите на Пекин и Шанхай, на които им се налага да търпят и ниските зимни температури, коментират, че лекарствата за грип и настинка свършват, както и че им се налага да търсят медицинска помощ за болни роднини. Има опасения, че стотици смъртни случаи може да останат неотчетени, тъй като крематориумите са препълнени.
В понеделник президентът Си направи първите си забележки относно промените, като призова служителите да направят това, което е „осъществимо“, за да спасят животи. Държавните медии цитираха думите му, според които страната е изправена пред нова ситуация с контрола на пандемията и се нуждае от по-целенасочен отговор. Според анализатори държавният глава е бил движещата сила зад нулевия COVID и мнозина го обвиняваха, че ограничава прекомерно живота на хората и осакатява икономиката. Сега след като изостави мярката, експертите смятат, че президентът трябва да поеме отговорност за огромната вълна от инфектирани и настанени в болница. Мнозина се чудят защо страната не е била по-добре подготвена.