Вървят ли „ръка за ръка“ незаконната сеч в Югозападна България и източването на държавните гори от „наши фирми“? Това проверява днес Александър Дунчев, съобщи самият той в пост в социалната мрежа Facebook.
Той ще се опита да разбере също така дали колкото повече пари източи една фирма чрез нагласени търгове за дървесина, толкова повече протекции си купува, включително, за да сече незаконно, без да я закачат? И то след като цяла година са разследвани незаконните сечи в Гърмен, Копривщица, Елин Пелин, Ихтиман и Самоков.
При анализ на електронните търгове през 2022 г. за продажбата на 450 000 м3 дървесина в ЮЗДП-град Благоевград първо прави впечатление, че има стопанства, където се води истинска битка за всеки лев приход, което е в полза не само на държавата и на свободната конкуренция, но и на гората, защото се намалява корупционната сила на монополни „наши фирми“ с партийни протекции, пише още от Дунчев.
Той обяснява, че лидер е ДГС Якоруда, където от 11 хил. м3 всичките 11 хил. м3 скъпа иглолистна дървесина са продадени с наддаване и то на тройно по-висока цена от началната, което 2021 г. далеч не е било така.
Втори са ДЛС Дикчан – със 7 от 7 хил. м3 продадени с наддаване, и то на двойно по-висока цена!
ДЛС Витошко-Студена – 6 от 6,5 хил. м3 с наддаване!
ДГС Гоце Делчев – 5 от 5 хил.м3!
ДГС Сливница – 3 от 3 хил. м3!
ДГС Гърмен – 14 от 16 хил. м3 са продадени след наддаване, като местният партиен монополист Джамбо 2007 ЕООД успява да купи само 2 хил. м3 (от общо 6 хил. м3 за 2022 г.) без наддаване, т.е. на нулева цена, и то на търг за „местни търговци“, докато 2021 г. Джамбо 2007 ЕООД купува без наддаване (т.е. на нулева цена) всичките 6 хил. м3.
ДГС Добринище – 11 от 14 хил. м3 са продадени с наддаване, като останалите 3 хил. м3 са продадени без наддаване заради търгове с ограничително условие „за местни търговци“.
ДГС Дупница – 6 от 7 хил. м3 са продадени с наддаване, като останалите 1 000 м3 са продадени без наддаване заради търгове за „местни търговци“.
ДГС Места – 6 от 8 хил. м3 са продадени с наддаване, като останалите 2 хил. м3 са продадени без наддаване заради търгове за „местни търговци“.
ДГС Разлог – 13 от 16 хил. м3 са продадени с наддаване, като останалите 3 хил. м3 са продадени без наддаване заради търгове за „местни търговци“.
ДГС Катунци – 9 от 11 хил.м3, и с още 2 нагласени търга с явно наддаване през септември за 1000 м3.
ДГС Ихтиман – 5 от 5 хил.м3 продадени на ел. търг с наддаване, но за да се обслужат интересите на 2 местни фирми (едната е известната „наша“ фирма „Експрес 79“ ЕООД) са пуснати и 2 нагласени търга с явно наддаване през септември и ноември за общо 4 хил. м3.
Най-много приходи в полза на „наши фирми“ с монополно положение и лоша слава са допуснати да изтекат в следните стопанства:
ДГС Етрополе – 14 от 14 хил. м3 са продадени на нулева цена без наддаване, като 6 хил. м3 от тях са продадени на фирмата „Етрополски бук“ ЕООД на местния политически „феодал“ Емил Димитров.
ДГС Елин Пелин – 8 от 8 хил. м3 са продадени за без пари на „нашите фирми“ Гема Трейд ООД (5 хил. м3) и Смарт продъкшън ЕООД (3 хил. м3)
ДГС Пирдоп/Копривщица – 8 от 14 хил. м3 са продадени на нулева цена без наддаване, като 5 хил. м3 са отишли за без пари в известната „наша фирма“ ДИП Богдан ЕООД.
ДЛС Арамлиец – 5 от 8 хил. м3 са продадени на нулева цена без наддаване, като 1,5 м3 са отишли за без пари в „нашата фирма“ Експрес 79 ЕООД
ДГС Белица – 5 от 5 хил. м3 първокласна иглолистна дървесина са продадени на нулева цена без наддаване.
ДГС Тетевен – 13 от 15 хил. м3 са продадени на нулева цена без наддаване.
ДГС Самоков – 12 от 26 хил. м3 първокласна иглолистна дървесина са продадени на нулева цена без наддаване.
ДГС Кресна – 8 от 16 хил. м3 са продадени на нулева цена без наддаване.
ДГС Белово – 6 от 19 хил. м3 първокласна дървесина са продадени на нулева цена без наддаване. Други 3 хил. м3 бяха продадени с нагласен търг на „нашата фирма“ Експрес 79 ЕООД, но след сигнал търгът бе преповторен и дървесината беше продадена за 3 пъти по-висока цена.
Въпреки всичко, благодарение на усилията на успешните стопанства в ЮЗДП, тази година предприятието се очаква да направи чиста печалба от поне 6-7 милиона лева (които не бяха предвидени по финансов план). Част от тази печалба се формира от нарасналите с 80% приходи от продажбата на дървесина чрез електронни търгове през 2022 г., и то при ръст на цените от само 30%.
Около 15 млн. лв. от всички 65 млн. лв. приходи (включително очакваните) на ЮЗДП са директно резултат от (1) увеличаване дела на продажбите от склад, вместо „на корен“, (2) увеличаване на началните цени и (3) намаляване дела на търговете с достъп само за „местни търговци“, обяснява още Дунчев.
За 2023 г. като предизвикателство остава това да бъдат вкарани в предприятието още 17 млн. лева, които сега изтичат към „наши фирми“ (често известни с незаконната си сеч) в резултат на нагласени търгове без наддаване, като тези в Белица, Белово, Самоков, Етрополе, Елин Пелин, Тетевен и др.
Причината за това, е че поради теч на информация и договорки 34% от общите търгове са без наддаване, което води до 11 млн. лв. пропуснати приходи, а при търговете за местни търговци без наддаване се продава 85% от дървесината, което води до 6 млн. лв. пропуснати приходи. Близо половината от тези общо 17 млн. лв. пропуснати приходи се дължи на порочната процедура за продажба „на корен“ – 8 млн. лева. Друг начин за загуба на приходи е и продажбата по ценоразпис, но за него друг път, категоричен е Дунчев. И допълва:
„Ето как държавата може да се справи с незаконната сеч през 2023 г., ако спре изтичането на милиони левове, които да инвестира в техника и хора, за да бъде по-добър стопанин – просто трябва да се сведе до минимум политическия и корупционен натиск върху горската система – нашата основна кауза.“