10 месеца след инвазията на Русия в Украйна неопровержими доказателства сочат, че военните сили на Кремъл водят мащабна и безкомпромисна война, пренебрегвайки международните закони, уреждащи отношението към цивилните граждани и поведението на бойното поле, предава „AP News“.
Понастоящем Украйна разследва над 58000 потенциални руски военни престъпления, включително убийства, отвличания, безразборни бомбардировки и сексуални посегателства. Репортажите на “Associated Press” и „Frontline“, записани в публична база данни, независимо потвърждават над 600 атаки, които нарушават законите за провеждане на война. Някои от тези нападения са били под формата на масови убийства, при които са загинали десетки или стотици цивилни граждани на Украйна, като наред с това фигурират и хиляди отделни военни престъпления. Тази подробна документация обаче се сблъсква със суровата реалност. Въпреки че властите са събрали солидно количество доказателства, а конфликтът е сред най-документираните в човешката история, едва ли скоро ще бъдат арестувани и наказани повечето от тези, които са натискали безмилостно спусъка или са нанасяли побои, както и техните главнокомандваши или политически лидери, които е трябвало да санкционират строго нападенията.
Според експертите причините за безнаказаност са многобройни. Украинските власти са изправени пред сериозни предизвикателства при събирането на сигурни доказателства за извършените военни престъпления. По-голямата част от предполагаемите военнопрестъпници са избегнали залавянето си и вече се намират на сигурно място зад руските линии. Дори и при успешни съдебни преследвания, досегашните граници на правосъдието са очевидни. Такъв е случая с Вадим Шишимарин, 21-годишен командир на танк, който е първият руснак, съден по обвинения във военни престъпления. Той се предаде доброволно през март, а през май се призна за виновен в киевска съдебна зала за това, че е застрелял в главата 62-годишен украински гражданин. В онзи момент желанието за справедливост и отмъщение беше осезаемо в съдебната зала, като една жена дори му зададе въпроса, крещейки, дали се смята за убиец, докато той стоеше с наведена глава, опряна в стъклото на клетката, в която беше затворен. Първоначално младият военнослужещ беше осъден на доживотен затвор, който при обжалване беше намален на 15 години.
Критиците смятат, че първоначалното наказание е било неоправдано сурово, като се има предвид, че той е признал открито за престъплението, като е обяснил, че тогава е изпълнявал заповеди, но сега се разкайва. Украинските прокурори обаче все още не са успели да повдигнат обвинения на командирите на Шишимарин или на тези, които са го надзиравали. От март досега Украйна е посочила като заподозрени над 600 руснаци, много от които са високопоставени политически и военни служители, включително министъра на отбраната Сергей Шойгу. Въпреки това, до ден днешен най-влиятелните от тях все още не са арестувани.
Разследване на “Associated Press” разкри, че при бомбардировката на театъра в Мариупол, използван като убежище за цивилни лица, вероятно са загинали над 600 души. Друго разследване показа, че през първите 30 дни след началото на инвазията руските сили са нанесли жестоки удари и са повредили умишлено 34 медицински заведения.
„Това е престъпление срещу законите на войната. След като някой е ранен, той има право на медицинска помощ. Нямаш право да нападаш болница. Това е най-старото правило, което съществува в международното право.„, твърди Стивън Рап, бивш посланик на САЩ по въпросите на военните престъпления.
Експертите твърдят, че Русия под ръководството на президента Владимир Путин многократно е пренебрегвала правилата, установени от Женевските конвенции – поредица от договори, които диктуват как воюващите страни трябва да се отнасят една към друга, както и от Римския статут, с който е създаден Международният наказателен съд. Освен това, вече са налице и конкретни военни престъпления и престъпления срещу човечеството.