Днес Южна Корея потвърди отново, че Сеул и Вашингтон обсъждат нейното участие в управлението на ядрените активи на САЩ в лицето на засилващите се ядрени заплахи от Северна Корея, след като президентът Джо Байдън отрече, че съюзниците обсъждат съвместни ядрени учения, пише „Асошиейтед прес“.
Предполагаемата разлика дойде, след като севернокорейският лидер Ким Чен Ун влезе в новата година с обещание да произвежда масово ядрени оръжия на бойното поле, насочени към Южна Корея, както и да въведе по-мощна междуконтинентална балистична ракета, способна да удари континенталната част на САЩ. Някои експерти са на мнение, че Ким в крайна сметка ще се стреми да използва разширения си оръжеен арсенал, за да изтръгне външни отстъпки като облекчаване на санкциите.
Президентът на Южна Корея Юн Сук Йол каза във вестникарско интервю, публикувано в понеделник, че двете страни настояват за съвместно планиране и обучение, включващи ядрени активи на САЩ и че Съединените щати са отговорили положително на идеята.
На въпрос на репортер по-късно в Белия дом дали двете страни обсъждат съвместни ядрени учения, Байдън отговори: „Не“.
Главният съветник на Юн по въпросите на пресата Ким Юн-хе излезе с изявление във вторник, в което се казва, че Сеул и Вашингтон „обсъждат споделяне на информация, съвместно планиране и последващи съвместни планове за изпълнение на управлението на ядрените активи на САЩ в отговор на ядрените оръжия на Северна Корея (заплахи)“.
Ким от своя страна заяви, че Байдън вероятно е отговорил с „не“, защото репортер го е попитал кратко за ядрено учение, без да предостави никаква основна информация.
В интервюто за Chosun Ilbo Юн каза, че докато ядрените оръжия на САЩ принадлежат на САЩ, планирането, споделянето на информация и ученията, включващи тях, трябва да се провеждат съвместно с Южна Корея. Той каза, че му е трудно да увери хората си в гаранция за сигурност при настоящите нива на ангажимента на САЩ за сигурност.
Южна Корея няма ядрени оръжия и е под закрилата на „ядрен чадър“ на САЩ, който гарантира опустошителен американски отговор в случай на нападение срещу техния съюзник. Но някои експерти поставят под въпрос ефективността на такъв ангажимент за сигурност, като казват, че решението за използване на ядрени оръжия на САЩ е на президента на САЩ.
Офисът на Юн не предостави много подробности за дискусията на неговото правителство със Съединените щати. Някои наблюдатели казват, че Южна Корея се стреми да получи по-голяма роля в процеса на вземане на решения от САЩ относно разполагането на своите ядрени активи във времена на напрежение със Северна Корея.
Ким Таеу, бивш ръководител на Корейския институт за национално обединение в Сеул, каза, че докладваната Южна Корея-САЩ. дискусията вероятно „сравнява споразумение за споделяне на ядрени оръжия в стил НАТО“, което позволява на военните самолети на държавите-членки на НАТО да носят ядрени оръжия на САЩ. Той коментира още, че дискусията все още изглежда не отговаря на споразумението на НАТО, тъй като евентуални ядрени учения между двете страни вероятно биха били самолети на южнокорейските военновъздушни сили, ескортиращи самолети на САЩ, симулиращи ядрени удари по време на съвместни учения. Ким Таеу подчерта:
„Северна Корея би приела това чувствително. Южна Корея и САЩ обсъждат това, за да накарат Северна Корея да приеме това чувствително… защото това може да бъде възпиращо средство срещу Северна Корея.“
Той изтъкна, че Южна Корея и Съединените щати вероятно използват неофициални канали за обсъждане на темата. И добави:
„Това позволява на Южна Корея да твърди, че обсъжда въпроса със САЩ, като в същото време позволява на Вашингтон да отрича това.“
Миналата година Северна Корея извърши рекорден брой оръжейни тестове, като изстреля различни балистични ракети, способни да достигнат континенталната част на САЩ и нейните съюзници Южна Корея и Япония. През септември Северна Корея прие и нов закон, който разрешава превантивното използване на нейните бомби в широк спектър от случаи, включително сценарии без война.
След годишната си среща през ноември началниците на отбраната на Съединените щати и Южна Корея издадоха съвместно изявление, потвърждаващо ангажимента на САЩ за предоставяне на разширено възпиране на Южна Корея и разгръщане на стратегически активи на САЩ по навременен и координиран начин, както е необходимо, и идентифициране на нови стъпки за засили възпирането срещу севернокорейските заплахи. В изявлението се съдържаше и тяхното съгласие за укрепване на споделянето на информация, съвместното планиране и изпълнение на алианса.
По време на наскоро приключила среща на управляващата партия, Ким Чен Ун нареди „експоненциалното“ разширяване на ядрения арсенал на страната му и масовото производство на тактически ядрени оръжия, предназначени да атакуват Южна Корея, както и разработването на нова междуконтинентална балистична ракета, натоварена със задачата да има способност за „бърз ядрен контраудар“ — оръжие, от което той се нуждае, за да удари континента, съобщиха държавните медии на Северна Корея в неделя.