Държавните медии в Китай омаловажават сериозността на вълната от инфекции с COVID-19 преди очаквания днес брифинг от нейните учени пред Световната здравна организация /СЗО/, която се надява на „подробна дискусия“ за еволюцията на вируса, пише „Агенция Ройтерс“.
Рязкото обръщане на Китай на контрола върху COVID на 7 декември, както и точността на данните за случаите и смъртността, бяха подложени на все по-голямо внимание у дома и в чужбина. Китайското външно министерство определи ограниченията за влизане в пътуванията, наложени от някои страни, като „просто неразумни“, заявявайки, че им „липсва научна основа“. Пред репортери в Пекин говорителят на външното министерство Мао Нин заяви:
„Имаме желание да подобрим комуникацията със света. Но … ние сме твърдо против опитите за манипулиране на мерките за превенция и контрол на епидемията за политически цели и ще предприемем съответните мерки в различни ситуации съгласно принципа на реципрочност.“
Отдръпването на Китай от политиката за „нулев COVID“, подкрепяна от президента Си Дзинпин, последва протести, които отбелязаха най-силната проява на обществено неподчинение през десетилетието му на власт и съвпаднаха с най-бавния растеж на икономиката от близо половин век.
Докато вирусът се разпространява безконтролно, погребалните бюра отчитат скок в търсенето на техните услуги, а международни здравни експерти прогнозират най-малко един милион смъртни случая в Китай тази година. А Китай съобщи за три нови смъртни случая от COVID за понеделник, с което официалният брой на починалите от началото на пандемията достигна 5253. Във вторник People’s Daily, официалният вестник на Комунистическата партия, цитира китайски експерти, според които болестта, причинена от вируса, е сравнително лека за повечето хора. Пред вестника Тонг Джаохуей, вицепрезидент на пекинската болница Чаоянг, изтъкна:
„Тежките и критични заболявания представляват 3% до 4% от заразените пациенти, приети в момента в определени болници в Пекин.“
Кан Ян, ръководител на болницата Тиенфу в Западен Китай към университета в Съчуан, коментира, че през последните три седмици общо 46 пациенти са били приети в интензивни отделения, или около 1% от симптоматичните инфекции.
„Зоната за спешна помощ в болница Zhongshan в Шанхай беше пълна с пациенти във вторник“, издаде свидетел на „Ройтерс“. Някои са били в леглата в коридора и са получавали интравенозно лечение, докато десетки се редят на опашка около тях, чакайки да ги прегледа лекар. Не е ясно колко от тях са с COVID.
Среща на СЗО
Световната здравна организация призова китайските здравни служители редовно да споделят конкретна информация в реално време за епидемията. СЗО покани китайски учени да представят подробни данни за вирусното секвениране на среща на техническа консултативна група във вторник. Той също така поиска от Китай да сподели данни за хоспитализации, смъртни случаи и ваксинации.
Преди срещата, насрочена за вторник следобед женевско време, говорител на СЗО каза, че се очаква „подробна дискусия“ относно циркулиращите варианти в Китай и в световен мащаб, като се очаква китайски учени да направят презентация. Но някои експерти се съмняваха, че Китай ще бъде много откровен. Алфред Ву, доцент в Училището по публична политика „Лий Куан Ю“ към Националния университет на Сингапур, потвърди:
„Не мисля, че Китай ще бъде много искрен в разкриването на информация. Те предпочитат просто да го запазят за себе си или биха казали, че нищо не се е случило, нищо не е ново. Моето собствено усещане е, че можем да приемем, че няма нищо ново… но проблемът е, че проблемът с прозрачността на Китай винаги е там.“
Съединените щати, Франция и други ще изискват тестове за COVID на пътниците от Китай, докато Белгия обяви, че ще тества отпадъчни води от самолети за нови варианти.
Здравните служители на Европейския съюз ще се срещнат в сряда за координиран отговор. А Китай ще спре да изисква пристигащите пътници да минават под карантина от 8 януари. Но все пак ще изисква тест преди заминаване.
„Опасни седмици“
Докато китайските работници и купувачи се разболяват, опасенията за краткосрочните перспективи за растеж на втората по големина икономика в света нарастват, което води до нестабилност на световните финансови пазари. Проучване, публикувано във вторник, пък показа, че фабричната дейност в Китай се е свила миналия месец.
Декемврийските доставки от завода за iPhone на Foxconn (2317.TW) в Джънджоу, прекъснати от напускане на работници и безредици на фона на епидемия от COVID, бяха 90% от първоначалните планове на фирмата.
„Горски пожар“ от инфекции в Китай през следващите месеци вероятно ще навреди на икономиката му тази година и ще намали глобалния растеж, каза ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.
„Китай навлиза в най-опасните седмици от пандемията“, предупредиха анализатори на Capital Economics.
Данните за мобилността показват, че икономическата активност е намалена в цялата страна и вероятно ще остане така, докато инфекциите отшумят, добавиха те.
Министерството на културата и туризма съобщи, че 52,71 милиона вътрешни пътувания по време на новогодишните празници са генерирали 26,52 милиарда юана (3,84 милиарда долара), което е с 4% повече на годишна база, но са само около 35% от последната предпандемична година през 2019 г.
Очакванията са по-високи за големия празник на Лунната Нова година, в края на този месец, когато някои експерти прогнозират, че инфекциите ще достигнат пика си на много места.