Популярен учен в областта на мъжкия стерилитет стана част от Звеното по асистирана репродукция на УМБАЛ-Бургас. Това е проф. д-р Петя Цветкова, доктор на медицинските науки, имаща над 200 научни публикации в областта на мъжкото репродуктивно здраве. Тя е автор на книги и научни ръководства за връзката между мъжкото безплодие и определени заболявания – вродени заболявания на мъжката полова система, възпалителни заболявания на простатната жлеза, клинични и биологични фактори, влияещи върху репродуктивния процес на мъжа. Проф. Цветкова е преподавател по физиология в Медицинския факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Целият й професионален път е посветен на изследвания в областта на мъжкия стерилитет, а преди да вземе решение да се премести окончателно в Бургас, е била професор в Българската академия на науките.
„Върху мъжкото репродуктивно здраве влияят много фактори, сред които биологичният, клиничният, както и тези на околната и професионалната среда, йонизиращи лъчения – например от компютри и смартфони.“, обяснява проф. Цветкова.
Заедно със свои студенти тя участва в научен проект за изследване на медико-биологичните, социално-психологическите и демографските фактори на безплодието в Бургаски регион. В Звеното по асистирана репродукция на УМБАЛ-Бургас, известно още като инвитро център, тя се занимава именно с мъжката част на стерилитета, на която по съвременни проучвания се дължат 40-50% от случаите на безплодие в семейството.
„Съветът ми към всички двойки с подобни проблеми е изследването първо да започне от мъжа, с една спермограма. Това изследване е бързо, неинвазивно и щадящо, включително и финансово. Едва след като се провери мъжкият фактор, може да се започне с изследванията на жената, които са много по-скъпи и сложни.“, коментира проф. Цветкова.
За съжаление, все още в българското общество битува мнението, че за стерилитета е виновна жената, а голяма част от мъжете трудно се подлагат на изследвания.
„Много от тях бъркат сексуалното здраве с репродуктивното здраве, а това са две различни неща. Един мъж може да няма никакви проблеми с половия акт, но сперматозоидите му да нямат нужните оплодителни качества. И е трудно да му обясниш, че „стреля с халосни патрони“. А преди да се пристъпи към инвитро, задължително е да се постави навременната диагноза, подходящия терапевтичен подход за решаване проблемите за инфертилитета и на двойката да бъдат спестени много финанси и травмиращи процедури.“, убедена е проф. Цветкова.
УМБАЛ-Бургас купи и високотехнологична апаратура за компютърно асистиран спермален анализ – CASA. Камера с помощта на специализиран софтуер заснема много зрителни полета и се прави детайлна оценка на мъжката полова клетка. Освен подвижността и концентрацията на сперматозоидите в семенната течност, се оценява морфологията им, жизненост, наличието на ДНК-фрагментация. Това позволява да се направи цялостна и изчерпателна оценка на оплодителната способност на пациента, включително чрез графики и визуален материал, което води до поставяне на точна диагноза и последващо адекватно лечение.