Правителството на Пакистан нареди търговските центрове и пазари да затварят рано всеки ден, тъй като страната е изправена пред икономическа криза, предава „BBC“.
Министърът на отбраната в страната Каваджа Асиф заяви, че мерките ще спестят на южноазиатската нация около 62 милиарда пакистански рупии (274,3 милиона долара; 228,9 милиона британски лири). Пакистан генерира по-голямата част от енергията си, използвайки вносни изкопаеми горива.
Световните цени на енергията скочиха миналата година, оказвайки допълнителен натиск върху вече намаляващите финанси на страната. За да плати за този внос на енергия, държавата се нуждае от чуждестранна валута, особено щатски долари.
Правителството на Пакистан разполагаше с 11,7 милиарда долара чуждестранна валута миналия месец, след като резервите му намаляха с около 50% миналата година. Това е достатъчно, за да покрие целия внос на страната за около един месец, по-голямата част от който е енергия.
Асиф обясни пред репортери във вторник, че търговските центрове и пазарите ще трябва да затворят до 20:30 ч. местно време и на правителствените служби е наредено да намалят потреблението на електроенергия с 30%. Междувременно производството на неефективни електрически вентилатори ще бъде забранено от началото на юли. В Twitter управляващата партия Пакистанска мюсюлманска лига-N написа:
„Федералният кабинет незабавно одобри прилагането на Плана за енергоспестяване.“
Нацията от 220 милиона души от години се бори да стабилизира икономиката си. През 2019 г. Пакистан осигури спасителен пакет от 6 милиарда долара от Международния валутен фонд, докато през август миналата година получи още 1,1 милиарда долара. Правителството също така преговаря с МВФ относно забавеното отпускане на още 1,1 милиарда долара спасителни пари.
Финансите на Пакистан също бяха засегнати миналата година от опустошителните наводнения, които удариха страната. През октомври Световната банка изчисли, че наводнението е причинило щети на страната за 40 милиарда долара.