По-рано днес Китай обяви, че преустановява издаването на визи за южнокорейци, които пристигат в страната с цел туризъм или бизнес. Този ход очевидно е ответна мярка спрямо изискванията за тестване за COVID-19 на хора, пристигащи от Китай, наложени от властите на Южна Корея.
В кратко изявление, публикувано онлайн от китайското посолство в Сеул, се твърди, че забраната ще важи, докато Южна Корея не отмени „дискриминационните мерки“, които засягат влизащите в страната китайски граждани. Други подробности за момента не са обявени, въпреки че Китай заплаши, че ще предприеме още по-строги ответни мерки срещу държави, които изискват от пътуващите от Китай да покажат отрицателен резултат от тест за COVID-19, направен през предходните 48 часа. От своя страна Китай изисква същите мерки за новопристигащите пътници.
Около десетина държави последваха САЩ в налагането на изискването за отрицателни тестове за пътници, идващи от Китай, който за първи път от три години насам неотдавна отмени повечето от ограниченията си, които бяха част от стратегията за нулево разпространение на вируса. Световната здравна организация и няколко нации обвиниха открито Китай, че укрива данни за епидемията от COVID-19, от която страната е засегната в момента. Изискванията за задължително тестване имат за цел да идентифицират потенциални нови щамове на вируса, пренасяни от пътниците.
Посланикът на Китай в Австралия заяви, че реакцията на тези нации спрямо епидемията от COVID-19 в Китай не е адекватна и конструктивна. Сяо Цян заяви пред репортери в Канбера, че в края на миналата година Китай е променил стратегията си от предотвратяване на зараза с вируса към предотвратяване на тежки случаи. Той допълни, че страните трябва да се обосноват научно за мерките, които предприемат.
Миналия месец Китай внезапно отмени строгите си разпоредби за ограничаване на пандемията в отговор на променящото се според властите естество на епидемията. Това се случи след три години на строг ограничителен режим, карантини и масови тестове, които предизвикаха гневни протести по улиците на Пекин и други големи градове, невиждани от три десетилетия насам.
Според най-оптимистичните прогнози бизнесът и потребителската активност в Китай вероятно ще се възстановят до нормални нива още през първото тримесечие на тази година. Въпреки това, не може да се пренебрегне факта, че предприемачите и семействата са изправени пред болезнен натиск от рязкото увеличаване на случаите на новозаразени, тъй като това води до липса на достатъчно здрави работници, които да изпълняват задълженията си, а предпазливите клиенти избягват умишлено посещението на търговски центрове, ресторанти, фризьорски салони и фитнес залите. Според прогнози на експерти внезапното решение на правителството на Си Дзинпин за прекратяване на строгите мерки несъмнено ще ускори икономическото възстановяване на страната, но все пак за бизнеса ще бъде трудно да се адаптира.
В момента Китай е засегнат от рязко увеличаване на броя на случаите на заразени с COVID-19 и хоспитализациите в големите градове, като се подготвя за скорошно разпространение на вируса и в по-слабо развитите райони. Макар че международните полети все още са ограничени, властите заявиха, че очакват вътрешните пътувания с влак и самолет да се удвоят в сравнение със същия период на миналата година, като общият им брой дори ще достигне до този от празничния период през 2019 г. преди появата на пандемията.