Пиер Антонио Панцери – предполагаемият лидер на престъпна мрежа, замесена в корупционен скандал в Европейския съюз /ЕС/, се съгласи да разкрие кои държави са замесени и как е действала мрежата. Адвокатът на Пиер Антонио Панцери заяви, че клиентът му се е съгласил да „разкаже всичко“, след като е постигнал споразумение с Прокуратурата. Бившият член на Европейския парламент е един от четиримата заподозрени, които са задържани в Белгия. Те са заподозрени, че са приемали подкупи от Катар и Мароко в замяна на оказване на влияние върху Европейския парламент (ЕП) в Брюксел.
Катар твърдо отрича, че се е опитал да получи влияние чрез подаръци и пари. Мароко също категорично отхвърля обвиненията за търсене на влияние по въпроси като правата в областта на риболова и спорния статут на Западна Сахара.
Четиримата заподозрени бяха обвинени миналия месец, след като полицията иззе около 1,5 млн. евро (1,3 млн. паунда) в брой по време на серия от обиски на апартамент, къща и хотел. Полицията разпространи снимки на тайници с банкноти от 200, 50, 20 и 10 евро, както и на куфар, намерен в хотела, който е бил натъпкан с пари.
Прокуратурата съобщи, че Панцери се е съгласил да признае вината си по силата на специален закон за защита на информаторите. Адвокатът му Марк Уитендаеле заяви, че той признава „наказателната си отговорност“, като добави: „Важно е да се знае, че това е човек, който е унищожен и не му остава много живот.“. По думите на Уитендаеле клиентът му се надява да „осигури положението си“, като се съгласи да „разкаже всичко, което знае по случая“.
Другите заподозрени са действащата гръцка евродепутатка Ева Кайли, която е лишена от длъжността заместник-председател на Парламента, нейният партньор Франческо Джорджи и лобистът Николо Фига-Таламанка. След като 67-годишният Панцери напусна Парламента, той оглави лобистка група, наречена „Борба с безнаказаността“. Николо Фига-Таламанка работи в същата сграда в Брюксел за отделна неправителствена организация.
Според изявлението на белгийския федерален прокурор бившият член на ЕП се е съгласил на споразумение за признаване на вина по силата на закон, изготвен по модела на италианска разпоредба за разкаяли се членове на мафията или така наречените „пентити“, които могат да се превърнат в ключови държавни свидетели. Говорител обяви, че след споразумението обвиняемият ще получи една година затвор вместо „много по-тежка присъда“, както и глоба и конфискация на имущество на стойност 1 млн. евро. В замяна на това той ще трябва да предостави подробна информация за начина, по който е функционирала мрежата, за финансовите договорки със съответните държави и за участието на известни и неизвестни лица в разследването, включително за самоличността на лицата, за които признава, че са дали подкуп.
Споразумението за признаване на вината на бившия член на Европарламента беше публикувано ден след като италиански съд обяви, че ще екстрадира дъщерята му, 38-годишната Силвия Панцери, по подозрение в участие в скандала. Миналия месец същият съд в северния град Бреша постанови, че съпругата на Панцери, Мария Колеони, също може да бъде екстрадирана, но висшият апелативен съд на Италия ще се произнесе окончателно по техния случай след известно време. В момента двете жени са под домашен арест и отричат обвиненията в корупция и пране на пари.
Гръцката евродепутатка Ева Кайли, която също отрича да е замесена в случая, е заподозряна заедно с останалите в получаване на подкупи от Катар в замяна на влияние върху формирането на политиката на ЕС. Съобщава се, че партньорът ѝ Франческо Джорджи е признал миналия месец ролята си в аферата. Въпреки това споменаването на „неизвестни“ лица в рамките на разследването подсказва, че тепърва предстои да се появят още разкрития.
Междувременно Прокуратурата поиска да бъде отнет имунитета на още двама левоцентристки членове на ЕП – белгиеца Марк Тарабела и италианеца Андреа Козолино. Адвокатите на двамата евродепутати отричат те да са участвали в скандала, но искането трябва да бъде разгледано от правната комисия на Парламента.