Технологията за премахване на затоплящия планетата парников газ CO2 от нашата атмосфера трябва спешно да се засили. На това мнение са водещи експерти по климата, изразено в нов доклад, предава „BBC“. Учените казват, че големите съкращения на емисиите на CO2 няма да бъдат достатъчни, за да ограничат глобалното затопляне. А самата природа няма да премахне достатъчно от него от въздуха.
CO2 е най-важният газ, затоплящ планетата, и се отделя при изгарянето на изкопаеми горива като газ и нефт. Водещият автор д-р Стив Смит от Оксфордския университет направи следния коментар:
„За да ограничим затоплянето до 2 градуса по Целзий или по-ниско, трябва да ускорим намаляването на емисиите. Но констатациите от този доклад са ясни: ние също трябва да увеличим премахването на въглерод. Появяват се много нови методи с потенциал.“
Има консенсус сред учените, че светът се затопля, главно защото емисиите на CO2 (оценени на 33 милиарда тона през 2021 г.) далеч надвишават количеството, което се отстранява (този доклад предполага два милиарда тона годишно).
Докато емисиите и поглъщанията не бъдат балансирани – така наречената „нетна нула“ – се предвижда глобалните температури да се повишават. Но да стигнете до там няма да е лесно. Последните доклади на ООН за климата казват, че за пълно постигане на „нетна нула“ ще е необходимо известно отстраняване на CO2, така наречените „отрицателни емисии“, за да се компенсират секторите, които не могат лесно да декарбонизират.
Понастоящем почти цялото отстраняване на CO2 в света става чрез естествени процеси. Това са предимно растения и дървета, които поемат CO2 от въздуха, а почвата го абсорбира и съхранява.
Но има ограничения за това колко природа може да направи. Например, колко повече от света реалистично може да бъде даден на горите? Някои оптимистични сценарии предполагат, че естественото отстраняване на CO2 може да се удвои до 2050 г., но това все още са само около 4 милиарда тона CO2 годишно.
Технологични решения?
Този нов доклад, озаглавен „Състоянието на премахване на въглероден диоксид“, казва, че за ограничаване и намаляване на глобалните температури в бъдеще трябва да има инвестиции в разработването на технологични решения сега. Методите, които цитира, са сравнително нови и на различни етапи на разработка и внедряване. Взети заедно, те в момента съставляват само малка част от световното отстраняване на CO2.
Единият, известен като BECCS, включва включване на улавянето на CO2 в производството на електроенергия на базата на биомаса, при което органични вещества като култури и дървесни пелети се изгарят за производство на енергия. Други опции включват: огромни съоръжения, където въглеродът се извлича от въздуха, преди да се съхранява в земята; използването на специално обработен въглен (биовъглен), който заключва въглерода; и „подобрено изветряне на скалите“ – в общи линии въз основа на отстраняването на въглерод, което се случва с естествената ерозия.
Използването на технологии за отстраняване на CO2 не е без критики. Някои активисти се съмняват, че те могат да бъдат икономически ефективни и се опасяват, че могат да бъдат извинение за отлагане и забавяне на прехода от използването на изкопаеми горива.
Този доклад подчертава, че премахването на CO2 не трябва да се разглежда като „сребърен куршум“ за справяне с изменението на климата, но че постигането на целите на ООН за климата ще изисква технологии, както и природата, за да се намалят нивата на парникови газове.
Всичко това предполага, че глобалните емисии на CO2 от изгарянето на изкопаеми горива, както беше обещано на многобройни срещи на върха за климата, ще намалеят бързо. Досега годишните емисии все още не са започнали низходяща тенденция.