По линия на МИР: Бизнесът ще може да кандидатства за подкрепа от близо 1,7 млрд. лева през 2023 г.

0
55
Илияна Илиева
Илияна Илиева. Снимка: Министерство на иновациите и растежа, Архив

10 процедури за подкрепа на родния бизнес ще бъдат отворени през тази година. Общата им стойност е за почти 1,7 млрд. лева. Предвижда се 6 от тях, които са за около 1 милиард лева, да стартират още в първите 6 месеца на годината. Това коментира директорът на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към Министерството на иновациите и растежа /МИР/ Илияна Илиева в първото издание на новия институционален подкаст, който ще се излъчва в Spotify и още 5 платформи.

По думите й парите ще бъдат инвестирани чрез Националния план за възстановяване и устойчивост /НПВУ/ и програмите „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ /ПКИП/ и „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ /ПНИИДИТ/. Безвъзмездна финансова помощ ще могат да получат микро-, малките и средни предприятия /МСП/, а по част от мерките – и големи компании, и научни организации, които работят в сътрудничество с МСП.

„До няколко дни ще започне подаването на проектни предложения по процедурата за изграждане на ВЕИ и съоръжения за съхранение на енергия. Тя е част от НПВУ и е с бюджет 200 млн. лева.“, обяви Илиева.

Чрез нея фирми от различни сектори ще могат да създават мощности до 1 MWh за производство и собствено потребление на електроенергия, каза тя. По този начин те ще подобрят енергийната си ефективност и ще станат по-малко зависими от свободния пазар.

„През февруари ще бъде отворено кандидатстването по мярката „Подкрепа за иновативни МСП, отличени с Печат за високи постижения“. Със 118 млн. лв. по нея ще бъдат подпомогнати компании, които са кандидатствали по европейските програми „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“, но не са получили финансиране.“, заяви тя и подчерта, че знакът на ЕК гарантира високото качество на проектните им идеи и потенциалът им да бъдат разработени иновативни продукти и услуги с висока добавена стойност за българската икономика и общество.

Стана ясно още, че до месец ще бъде обявена за обществено обсъждане и процедурата за изграждане на индустриални зони и паркове, по която са предвидени 212, 5 млн. лв.

„През февруари ще стартират и обществени консултации по мярката „Кръгова икономика“. Заложените средства по нея са 180 млн. лв. и са предназначени за закупуване на нова апаратура и внедряване на модерни решения за по-добро управление на ресурсите и отпадъците, по-широка употреба на вторични суровини и разработване на зелени поточни линии. Това ще бъде и последната програма, която Министерството на иновациите и растежа администрира по НПВУ.“, поясни тя.

Илиева изтъкна, че почти веднага след нея ще започне изпълнението на ПКИП и ПНИИДИТ, като до края на годината са планирани общо шест процедури и по тях.

„По първата програма през настоящата година ще бъдат инвестирани над 420 млн. лв. в разработване и внедряване на иновации в предприятията. Други 117,5 млн. лв. ще бъдат вложени в подобряване на производствения капацитет на семейните фирми и дружествата от творческите индустрии и занаятите.“, допълни тя.

По думите й, по програмата за научни изследвания с 336 млн. лева ще бъде подкрепено развитието на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност, изградени през миналия програмен период със средства от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“.

„С близо 150 млн. лв. ще бъдат създадени 12 цифрови и иновационни хъбове. Те ще бъдат разположени в различни области на страната и ще подпомагат връзката на местния бизнес и научните организации в съответния регион. В края на 2023 г. ще бъде пусната и ваучерна схема за 49 млн. лв. за разработване на съвместни продукти и услуги на бизнеса и българските учени.“, каза Илиева.

Нови епизоди на подкаста, излъчвани съвместно със София Тех Парк, ще се публикуват всеки петък.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments