След дълги дебати ОбС-Бургас отхвърли искане на частна болница, която има намерение да изгради нов корпус

0
103
Общински съвет-Бургас
Общински съвет-Бургас. Снимка: Искра.бг

Искане на частната болница „Сърце и мозък“ за изграждане на нов корпус „Мама и аз“ предизвика тежки и дълги дебати по време на днешното заседание на Общинския съвет. Докладната записка беше входирана в местния парламент от кмета Димитър Николов. С нея се искаше да бъде допуснато отклонение от правилата и необходимата площ за едно легло да бъде намалена на 9 квадратни метра.

Според правилата тя трябва да бъде 90 квадратни метра. Лечебното заведение вече има разрешение от министъра на здравеопазването да бъде намалена на 11 квадратни метра. А намерението на болницата е да направи нови 318 легла. Нейното ръководство обясни пред общинските съветници, че корпусът няма да бъде конкурент на бъдещата общинска педиатрична болница „Света Анастасия“, въпреки че ще има детско отделение.

Част от съветниците отправиха остри критики към инвеститора, защото и в момента има сериозен проблем с паркирането около лечебното заведение. Представители на различните групи също участваха много активно в дебата, като в него се включи и кметът Димитър Николов:

„Предлагам да се върнете на философията на докладната, която съм внесъл, а то е дали ще разрешите аз да подпиша писмо до министъра на регионалното развитие. Не се опитвайте да смесвате изграждането на нашата педиатрична болница с разширението „Сърце и мозък“. Трябва да има детско отделение, защото ще има родилно отделение. Няма инвеститор, който да иска да прави детска болница. Ако общинските съветници не искат тази детска болница, тя ще се изгради друг областен град. Трябва много да мразиш децата, за да не искаш болница. Аз ги обичам.“

„Новият корпус на „Сърце и мозък“ е нещо различно и не трябва да се смесват нещата. Говорим за паркоместата. Искаме инвеститорът да ни реши проблема с паркирането. Той инвестира в здравеопазване. За нас е по-важно какво той предлага като здравна услуга“, посочи от своя страна общинският съветник от „Средна европейска класа“ /СЕК/ Росен Топкаров. И допълни:

„Пациенти не спират да ходят и в други болници. Те не отиват да паркират, а да се лекуват. Това, че нормата ще падне от 90 квадрата на 9 квадрата не мисля, че е нещо особено. Според мен тази норма 90 квадрата е нещо остаряло в строителството. Тази зона започна да представлява голям интерес и за други инвеститори. Проблемът с паркирането ще се разширява година след година, защото Бургас става привлекателен град и се развива.“

„Искам да благодаря на всички, които инвестират в здравна услуга в Бургас. За последните осем години са изградени девет големи мощни здравни заведения, включително и общински. Няма такъв друг град в България с толкова много здравна инфраструктура. На първо място преди 12 години беше липсата на качествено здравеопазване. Съгласен съм, че не е съвършено, защото такива са даденостите в Бургас. Като кмет повече държа да съществува това здравно заведение, отколкото да не е в Бургас. Да, трудно ще е. Да, ще разширяваме улици. По-добре е ако има желаещи да изграждат нови сгради в свободните зони, отколкото в зелените зони в комплексите. Не сме съвършени и аз не съм съвършен, но по-добре да е в Бургас, отколкото някъде другаде. Ние също сме насочили инвеститорът към големи държавни имоти. За съжаление няма един квадратен метър общински имот там„, каза още кметът Николов.

„Ние въобще не искаме да ни се разрешава проблема с паркирането от частен инвеститор. Ние по-скоро се притесняваме, че той ще стане неразрешим в бъдеще. По цялото протежение на улицата има спрели коли и от двете страни. Не мога да си представя как ще се разреши в бъдеще. Относно това, което каза кметът за жилищните сгради, ние наистина искаме да се строят извън сегашните комплекси, вместо да се застроява вътре между блоковете“, посочи пък Георги Дракалиев.

„В нашия университет „Асен Златаров“ вече има два факултета, които са с медицинска насоченост. Вече са над 100 хората, които сме привлекли отвън и които са хабилитирани преподаватели. Над 90% вече работят на територията на град Бургас. Гледайки презентацията на „Сърце и мозък“, видях голяма част от колегите си, които работят там. Само се притеснявам дали решението, което ще вземем, е законосъобразно“, изрази своите притеснения Сотир Сотиров от ГЕРБ.

„Важен е този въпрос, тъй като беше поставен на няколко пъти. Законодателят, приемайки ЗУТ и Наредба 7, е дал възможност на Общинския съвет да разрешава отклонения от правилата и нормативите, които са регламентирани в тази Наредба 7. Тя определя правилата за устройственото планиране. В конкретния случай с докладната записка се искат две отклонения от нормите. Едното е свързано с коефициента на интензивност, който е запишен с 0.2 и отклонения за допустимата площ на брой легло отнесена към площта на парцела, в който се застроява сградата. Ограничение колко да са тези отклонения в закона няма. Дали трябва да имаме изменение на ОУП – това се бие законово, защото ако то е разписано вътре, няма да ви предлагаме такива отклонения. Не трябва да има съмнения, че докладната е законосъобразна, тъй като законодателят е преценил, че вие сте хората, които могат да разрешават такива отклонения.“

Това отговори на Сотиров зам.-кметът по строителството Чанка Коралска.

„Във връзка с медицинските кадри бих искала да отбележа, че педиатрията е най-недолюбваната специалност. Ще имаме много голям проблем и за детска болница общинска и за тази частна инвестиция за намиране на педиатри. Ще се състезаваме за един и същ кадрови ресурс, а твърдението, че ако не разрешим 9 квадратни метра, инвеститорът ще се заниме, е доста спекулативно. За радост този инвеститор е вече тук“, каза от своя страна Даниела Божинова „Демократична България Обединение“.

„Това, което разбрах е, че това в крайна сметка няма да бъде детска болница и няма да има пряка конкуренция, но дори и да има, няма нищо по-хубаво от конкуренцията. Ако ние не разрешим реализирането на този проект, какъв сигнал даваме на инвеститорите. В крайна сметка става въпрос за здравеопазване и колкото по-голяма конкуренция има, толкова по-високо здравеопазване ще има в Бургас“, коментира Иван Иванов от СЕК.

Манол Тодоров пък направи емоционално изказване, като подчерта, че говори в качеството си на родител:

„Аз ще се изкажа като родител и когато говорим за деца, не можем да говорим за конкуренция. Това е вредна дума. Г-н Николов цитира световноизвестен педиатър, че когато едно дете боледува, боледува цялото семейство. Аз не мисля, че в Бургас в момента, когато има идея за изграждане на качествен дори и кабинет, ще има родител, който ще бъде против. Няма по-неприятно чувство от това детето ти да е болно и да нямаш избор къде да го закараш да го прегледат. Повярвайте ми, в момента това се случва често. Тук не трябва да говорим за конкуренция, а за избор на родителите. Не измествайте дебата кой къде щял да паркира.“

В крайна сметка докладната записка не успя да събере подкрепата на 34 общински съветници, защото за нейното приемане беше необходимо квалифицирано мнозинство. В гласуването участваха 41 членове на местния парламент, от които „за“ бяха 29. 10 се въздържаха, а двама бяха против.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments