Здравният министър: Основният проблем на младите лекари е добрата квалификация у нас

0
871
д-р Асен Меджидиев
д-р Асен Меджидиев. Снимка: Искра.бг

„Основният проблем на младите лекари е добрата квалификация в България, не толкова заплащането.“

Това каза министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев при посещението си днес в сградата на Медицинския факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, където се подписа Меморандум за сътрудничество между Община Бургас, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и новоучреденото „Сдружение на младите лекари“ /СМЛ/ в Бургас.

Здравният министър заяви:

„Да си лекар това е кауза. Съвместните действия на местните институции дават добри резултати. В най-кратък срок ще направим обучителния център за тази инициатива. С нея ще се даде една по-навременна медицинска услуга. Пожелавам повече такива инициативи. Това, което ми правеше впечатление през изминалите години е, че имаше един тежък мъртъв период при структурирането на нашето здравеопазване. С максимални бързи темпове трябва да излезем от тази ваканция и да действаме така, че не само да се раждат идеите, но и в съвсем кратки срокове да се осъществяват. Лекарският съюз създадохме много фондове, с които да се спонсорират младите медици. Пожелавам ви ръка за ръка да сте заедно и да сте от взаимна полза, тъй като хората от местната власт в Бургас ще бъдат зад вас.“

„Днес се осъществява едно мащабно партньорство между местна власт, университет, държавна власт в лицето на Областна управа и младите лекари в града и региона. Това са над 100 млади медици. Целта на това споразумение е съдействие от всички институции, най-вече местната власт, в подкрепа на обучение и кариерно израстване. Инициативи, свързани с различните превенции, е нашата задача да се включат в грижата на възрастните хора, предучилищното и училищното здравеопазване. Надявам се Бургас да даде добра практика и добър опит в тази насока“, посочи кметът на Бургас Димитър Николов. Областният управител проф. Мария Нейкова обеща:

„Като областен управител ще съдействам за нови програми и продукти, както в сферата на обучението, така и в редица инициативи. Младите студенти по медицина са бъдещето на България. Бургаска област може да бъде център на медицината и всичко зависи от вас.“

„Благодарим за тази подкрепа и че сте зад нас. Сдружението е изключително младо, в края на миналата година се учреди, но интересът към него е доста голям. Ние ще се борим нашите колеги – лекари, постоянно да се квалифицират и да се изпращат на обучения както в България, така и в чужбина. Нашата основна цел е да повишаваме здравната култура на населението и да създадем едно отношение в гражданите към социално значимите заболявания и към здравето им“, подчерта председателят на „Сдружение на младите лекари“-Бургас кардиологът д-р Стамен Пишев. След неговото изказване се подписа самият Меморандум за сътрудничество.

Можете да видите цялото събитие във видеото:

Специално за Искра.бг от Сдружението посочиха какви са целите и идеите им:

„Целта ни е да обедини младите лекари, като идеята ни е всички болници да имат представители и да се повиши комуникацията и координатите между младите специалисти. Оттам да помогнем и на младите колеги да повишат квалификацията си и да израснат като специалисти, но основната ни идея е да сме насочени към обществото, т.е. да повишим здравната култура на населението. По този повод сме планирали няколко кампании, които да проведем през тази година. Преди няколко дни приключи нашата първа кампания за болестите по полов път. До края на годината има предвидени още 7-8 кампании. Някой от тях са свързани със сърдечно съдовите заболявания, с мъжкото здраве с наркотици, диабет. Имаме кампания, която е насочена и към възрастните хора, мислим да влезем в старческите домове и в пенсионерските клубове, за да проведем прегледи и беседи, с хората които са там.“

"Сдружение на младите лекари"
„Сдружение на младите лекари“. Снимка: Искра.бг

Младите лекари проведоха този петък първата си инициатива – „Един здравен час“ сред ученици от IX и X клас в бургаските училища. Събитието се организира с подкрепата на Община Бургас, Асоциацията по семейно планиране-Стара Загора и Регионална здравна инспекция-Бургас. Първите училища, които посотиха – „Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника“, „Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето““ и „Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров““.

В тях медиците изнесоха презентации пред младите хора с последващи дискусии и отговаряха на техните въпроси, свързани с повишаване на здравната култура. Целта на тези дейности беше да се достигне до по-голям кръг млади хора, по-голяма информираност, да се създадат условия за провокиране мисленето и формиране на отношение на младите хора към различни здравословни проблеми, както и изработване модел на нерисково поведение.

Днес министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, кметът на Бургас Димитър Николов и директорът на УМБАЛ-Бургас д-р Бойко Миразчийски представиха станцията за телемедицина и помещението в бургаската болница, в което е инсталирано оборудването. С негова помощ беше осъществена първата консултация чрез аудио-визуална връзка с потребители на Дома за стари хора „Цвета и Янка Върбанови“. Предстои обучение на медицински кадри в център, който ще се обособи в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.

Димитър Николов посочи, че пилотният проект стартира с две мобилни станции – една в Домашен социален патронаж и друга в Дом за стари хора „Цвета и Анка Върбанови“.

„За възрастните хора и особено за тези от тях, които са самотни и имат затруднения да проведат качествена консултация с медицински специалист, а такава им е необходима, въвеждането на телемедицината е значително улеснение. По тази причина община Бургас ще работи активно за надграждането на услугата, така че до нея да имат достъп все повече граждани“, обясни бургаският кмет.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments