50 на сто от българите са стресирани на работното си място и се страхуват да не го загубят в следващата половин година. 40% от тях не са доволни от възнаграждението си. Две трети от запитаните споделят, че работата се отразява негативно и в личен план.
Това показва социологическо проучване на Центъра за икономическо развитие. То е било финансирано от Европейската комисия и е проведено между август и септември 2018 г. сред населението между 18 и 65 години, сред извадка от 1000 души от 100 населени места у нас.
Според него въпреки опасенията си 81 на сто не членуват в профсъюз или професионално сдружение. Причините – или не се интересуват, или нямат време, или липсва сдружение в областта, в която работят.
Изследването показва, че все още трудовото законодателство се нарушава със съгласието на самите работещи – нашенците биха полагали труд без да имат договор. Те са съгласни и да взимат по-висока сума от тази, посочена в него.
Няма мобилност на работната ръка у нас – 60 на сто от служителите работят в една и съща фирма между 5 и 15 години.
59,4% от от изследваните споделят, че работят на 8-часов работен ден. Така например работещите от 41 до 49 часа са 11,5% 50 часа – 7,8%, и над 50 часа – 5,8%. При такава заетост обаче няма много опции за допълнителна работа.
Нисък е процентът на българите, които дават нощни смени. През уикендите работят около 50% от респондентите.