В над 1/5 от българските села има големи проблеми, свързани с престъпността. Въпреки това данни на платформата „Живот на село“ показват, че повече от 100 хил. души са се се преместили на село през изминалите години след COVID пандемията. Според проучването 60 на сто от сънародниците ни в Германия възнамеряват да се преселят в българското село през следващите година или две, отчете основателят на платформата Ивайло Вътовски за „БНР“.
Селата трябва да имат бюджетна автономност, за да могат да решават проблемите си. След появата на пандемията са били сключени приблизително 45 хил. сделки за имоти на село. По този начин близо 100 хил. активни жители са се преместили на село. В повечето случаи обаче срещат сериозни проблеми, разкри Вътовски, уточнявайки:
„Доста неуредици като започнем от инфраструктурна гледна точка,през това, че някои села нямат ток, имат проблеми с водоснабдяването. От разговорите ми последната половин година с кметове и хора, които живеят там, това може би са по-изявените проблеми и включително престъпността, която присъства в цялата страна.“
„Живот на село“ работи и в посока преодоляване на безработицата в малките населени места, като събира и популяризира оферти за работа. Вътовски допълни, че ще се опитат да насърчат компаниите да привличат повече хора и да са склонни да дават по-гъвкави работни времена.