Изкуствен интелект на театрална сцена

0
57
AI, Изкуствен интелект, ЕС
Изкуствен интелект. Снимка: Pixabay

„Импроботикс“ е импровизирано театрално шоу и научен експеримент на живот. Компанията представя изкуствен интелект на сцената, който импровизира наравно с актьорите. Никой от играещите на сцената, както и публиката, не знае какво ще се случи, защото въпросният чат бот, компютър, алгоритъм, не определя за какво ще става въпрос на сцената.

„Сюжетът на импровизационното шоу се построява в момента, в който се започва представлението. Роботът слуша и се опитва да създаде нови линии на сцената с актьорите и да диктува техните реплики в слушалка“, разказва Бен Верховен, актьор в компанията, която създава „Импроботикс“, пред „БНР“.

Представлението работи и с теста на Тюринг, давайки класификация дали един компютър може да мисли или не. Създаден е от Алън Тюринг, известен математик и всъщност човекът, който е започнал идеята на изкуствения интелект.

И как се решава този тест? Когато взаимодействаш с компютър и с човек и не можеш да различиш кое е човек, кое компютър, тогава компютърът е видян като интелигентен, като можещ да мисли, равен на човека. Това означа, че компютърът може да приложи трик, за да ни заблуди, че мисли и че е човек.

Но проблемът с този тест е, че компютърът наистина може да те заблуди, не съзнателно, но може и човекът, който управлява компютъра, да иска да го направи. Ако ме питате дали е полезен, бих казал – не много, защото интелигентността сама по себе си е нещо субективно като квалификация, може би дори някои хора не са интелигентни, други са.

Хората в последните години започнаха масово да използват изкуствения интелект и все повече инструменти в тази област са налични. Бен Верховен представя и уоркшоп в Белгия именно на тази тема – за креативно писане чрез изкуствен интелект.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments