“Набираме 12 000 доброволци, защитници на вота, които да попречат на всякакви изборни манипулации по време на гласуването на 2 април и да гарантират, че всеки глас ще бъде правилно отчетен. По този начин искаме да защитим нашето бъдеще.”
Това заяви в интервю за „Дарик радио“ Надежда Йорданова от “Демократична България”. Гражданите, които искат да станат пазители на вота, могат да се присъединят към инициативата “Ти броиш” /www.tibroish.bg/. Целта е като застъпници или членове на секционни избирателни комисии да обхванат всички секции в страната и чужбина.
„Промените в Изборния кодекс, наложени от Хартиената коалиция, отварят вратите старите практики за контролиране на вота – индианската нишка, гласуването на мъртъвци, организирано водене на избиратели до урните и пр., и пр.“, предупреди Йорданова. Броенето на ръка пък увеличава шанса за грешки, особено след 13-часов работен ден. А валидни бюлетини лесно могат да се направят невалидни, както бе на изборите на 26 март 2021 г., когато имаше 87 000 невалидни бюлетини – гласовете на цял един град като Русе отидоха в кошчето, предупреди бившият правосъден министър. Според нея цяла една нова парламентарна група от над 10 депутати може да е резултатът от контролирания вот и злоупотребите при броенето на гласовете.
Йорданова предупреди, че новият “списък “Магнитски” застрашава бизнес климата у нас, защото заплашва да се превърнем в инвестиционно гето.
“Коя компания ще дойде у нас, ако рискува да бъде засегната по “Магнитски”, защото в този списък не са само физически лица, а и свързаните с тях компании. Ако се стигне до трети списък Магнитски, това ще е лошо за нас, за пътя ни към сърцето на Европа, където се стремим”, каза бившият правосъден министър. Като добави, че той е и защитна реакция на САЩ и Великобритания, които пазят страните си от пране на пари, защото корупцията генерира мръсни пари.
Според Йорданова главният прокурор Иван Гешев разчита не толкова на късата памет на обществото – че и този списък ще е в центъра на вниманието като всяко чудо за три дни, а на коалицията, която има интерес корупцията да не се разследва и всичко да се замита под килима.
“Това е коалиция, скрепена от омерта между политически сили, които имат интерес нито един голям корупционен скандал да не бъде разплетен. Тази омерта може да бъде прекършена от едно реформаторско парламентарно мнозинство, което може да започне с промяна на законодателството, което да установи върховенството на правото и по-нататък да изгради устойчиви демократични институции”, убедена е Надежда Йорданова.
Тя даде за пример колко бавно и избирателно действа прокуратурата делото срещу бившия енергиен министър от БСП Румен Овчаров /включен в списъка “Магнитски”/, който бе оневинен поради изтичане срока на давност по обвинение за сключването на договор за строителството на АЕЦ “Белене” през 2006 г.