Отделното отчитане на машинния вот и хартиените бюлетини ще даде малко повече сигурност. Това смята Стоил Цицелков от Обществения съвет към Централната избирателна комисия /ЦИК/. В ефира на „БНТ“ той уточни:
„За съжаление и тези сега нови процедури са направени без да са консолидират експертите. Тоест дори и да са много добри, всяко ново нещо, което се прави дори и да е най-доброто, първо трябва да бъде обяснено на обществото, за да бъде прието добре и трябва да се вземе под предвид практиката да се чуят експертите. Те са опитаха /ЦИК/ да приложат нещо, после съдът го върна, те не го обжалваха – това не е добрата практика. Добрата практика е да се представи защо се прави една промяна, до какво води тя, какви са рисковете и това да се обясни много честно на обществото и това води до доверие.“
Гражданите да не се притесняват, че някой ще заснеме как гласуват, кога влизат и излизат, призова Цицелков. По думите му по процедура камерите, които ще записват процеса на преброяване на резултатите, ще бъдат включени, след като приключат изборите и масата е изчистена.
„Тоест няма място за притеснение. Напълно излишно е. Няколко пъти наблюдателски организации казахме, че това заснемане само ще усложни процеса, ще създаде големи главоболия на тези, които трябва да го изпълнят и по-скоро ще доведе до недоверие в случай, че някоя камера не сработи, не се включи, няма добро предаване или някой прочете нещо пред камерата и не се види добре, после не можеш да докажеш какво точно се е случило. По-скоро е проблем, но така и така ще се случва и ще има камери, след изборите ЦИК може да възложи на работна група да прегледа избран брой от тези камери, особено в секции, където има много грешки, защото след изборите ще се знае къде е имало проблеми и да се види какво се случва в тези стаи и защо има толкова грешки, тоест неподготвени хора ли са, има спорове, не може да събират числа ли. Това ще е добра база за следващите избори“, призовава той.
Слабото ниво на подготвеност на секционните избирателни комисии е основната причина за проблемите на изборите, смята Цицелков. По думите му част от членовете дори не четат методологическите указания.