Какво е общото между Христо Ковачки и Кирил Домусчиев? (Трета част)

0
630
Христо Ковачки и Кирил Домусчиев
Христо Ковачки и Кирил Домусчиев. Снимка: Facebook

Съществуват ли конкретни връзки, които да свързват енергийния бос Христо Ковачки, който наскоро попадна под ударите на „Магнитски“ и бизнесмена Кирил Домусчиев? И какво е общото между тях? На тези въпроси ще отговорим в третата част, посветена на тях. Припомняме, че в първата разгледахме как са изградили империите си, а във втората – какви са приликите между тях.

Определено има общо между тях – споделят познанства с политици със съмнително минало и спорен имидж. Един от тях е Бойко Борисов. Припомняме, че в мига, в който седна на кметския стол в София, Борисов се похвали, че вече е намерил къде да депонира сметта – в мини „Чукурово“ на Христо Ковачки. Факт е и че като го избраха за премиер отново не притесни бизнесмена въпреки сигнали за нередности срещу него. Същевременно Кирил Домусчиев никога не е криел приятелството си с бившия премиер на България. За близостта на Ковачки и Домусчиев с Борисов е потвърждавала в миналото и Мая Манолова, която беше казала, че той ги е допуснал „на трапезата и в хазната“.

Публикация
Публикация. Снимка: Скрийншот от публикация на Изправи се.БГ

Двамата имат още един общ познат, който наскоро попадна в списъка „Магнитски“ – Владислав Горанов. За него се знае, че живее безплатно в жилище на кръстника си в комплекса „Есте“, който е управляван от „Есте пропъртис“, дъщерно на „Адванс пропъртис“, в което съдружници са братята Кирил и Георги Домусчиеви.

Кирил Домусчиев, Владислав Горанов и Бойко Борисов
Кирил Домусчиев, Владислав Горанов и Бойко Борисов. Снимка: Facebook

Но как бившият финансов министър е свързан с енергийния бос? През 2014 г. за Горанов се твърдеше, че ще стане изпълнителен директор на Общинска банка. Тогава основен акционер беше Столичната община, а миноритарен акционер са били свързани с Христо Ковачки фирми, които през 2004 г. са придобили блокираща квота в управлението й.

Домусчиев и Ковачки споделят и общо познанство с Ахмед Доган. Така например за Ковачки се твърди, че е присъствал като VIP гост на рожден ден на Доган. През 2021 г. пък Домусчиев призна, че Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/ е най-близка като идеи с ДПС – партията, на която Доган е почетен председател.

Интересно е и познанството им и с главния прокурор Иван Гешев, който през 2020 г. във връзка с ареста на Васил Божков, призна – „разни бизнесменчета и социално слаби консултанти като Домусчиев и Ковачки и те дават акъл“. 

Общото между двамата не са само лицата от политическия елит, а и политическите партии. Както се вижда от изложеното дотук и двамата споделят за отношения с ГЕРБ и ДПС.

Кирил Домусчиев и Мустафа Карадайъ
Кирил Домусчиев и Мустафа Карадайъ. Снимка: КРИБ

Фиаското с боклуци – и Христо Ковачки, и Кирил Домусчиев са го имали. През 2019 г. хасковската екоинспекция констатира, че на ТЕЦ „Марица 3“ в Димитровград се складират боклуци за горене в централите на енергийния бизнесмен. Година по-късно районната прокуратура в Стара Загора откри планини от боклуци при ТЕЦ от кръга на олигарха – в Гълъбово.

ТЕЦ "Марица 3"
ТЕЦ „Марица 3“. Снимка: Архив

През 2020 г. стана ясно, че фирма на Домусчиев ще чисти боклука в София до 2025 г. Междувременно през изминалата година жители на столичния кв. „Младост“ се оплакаха, че фирма „ЗМБГ“, която обслужва района и е свързана с Домусчиев, не е събрала навреме боклука от великденското почистване в района. А и не само. Сигналите са множество.

Боклуци в "Младост 2" в София
Боклуци в „Младост 2“ в София. Снимка: Facebook

Студеният резерв – централите не работят, но получават пари, за да стоят в готовност и в случай на нужда да бъдат активирани. Търговете за него в миналото бяха печелени предимно от трима – Ковачки, Домусчиев и Доган.

Сигнали за нередности – Срещу фирми и на двамата бизнесмени са пускани множество сигнали за нередности. Общото е че дори и да имало разследване, резултатите от него липсват. Така например през 2022 г. Васил Божков съобщи, че в негов сигнал до Европейската прокуратура е името и на Домусчиев, но никой не го търсел. Преди броени дни пък Европейската прокуратура влезе в тецове на Ковачки.

Забранени субстанции? През 2020 г. Васил Божков написа във Facebook: „Имената на Делян Пеевски и Кирил Домусчиев се свързват с трафик на забранени вещества и контрабанда от години. Но докато мутрите преди пазеха бизнеса си с бухалки и вериги — за днешните мутри тези „бухалки” вече са Прокуратурата и държавните институции. (…) Домусчиев и разработените канали на фармацевтичния му бизнес са поредното парче от пъзела.“

В доклад на „Greenpeace“ се твърди, че Ковачки е бил близък с мафиота Сретен Йосич, който е свързан с трафик на оръжия и наркотици. Към момента властите не са проверявали нито единия, другия друг бизнесмен за твърденията и връзките им с подобни спорни лица.

През 2019 г. Валентин Златев обвини Кирил Домусчиев в конфликт на интереси. Причината – промени в Закона за горивата. Тогава Златев каза, че КРИБ искала да отпаднат важни текстове, без които щяла да се узакони контрабандата. Шефът на „Лукойл“ смята, че той е в конфликт на интереси, тъй като през негово пристанище са минавали солидни количества горива.

„Greenpeace“ публикува доклад, озаглавен „Осемте кръга на Въглищната империя на „Ковачки“. В него организацията описва мрежата от компании в енергийния сектор, свързвани с Ковачки. Анализът „разглежда ролите на посредници, източващи публичното дружество „Топлофикация София“, търговец и верификатор на парникови емисии, пенсионен фонд за инвестиции в топлофикации, застрахователно дружество – „фаворит на държавата“ и не на последно място – лобистко сдружение за „зелено бъдеще“ на кафявата Въглищна империя“. Според доклада 17 компании от фирмите, които са изследвани, имат общо 330 млн. лева непогасени задължения към Националната агенция за приходите /НАП/ към края на 2020 г. Към същата дата, поради изтекъл давностен срок на фирми от този списък, са отписани вземания на НАП в размер на 10 млн. лева.

Двамата бизнесмени са и футболни фенове… до такава степен, че подпомагат или дори купуват клубове. За Домусчиев се знае, че е собственик на „Лудогорец“, а през 2008 г. Ковачки прояви желание да подпомогне закъсалия тогава тим на „Берое“. През 2012 г. енергийният бос върна мажоритарен пакет от дяловете на ФК „Миньор“.

И така се оказва, че двамата имат повече общо, отколкото се очакваше – политически фигури, партии, банки, сигнали за нередности, съмнения за корупция и дори футболни клубове. Предстои да разберем дали и във фирми на Кирил Домусчиев ще има подобна акция като тази на Европейската прокуратура в тецовете на Христо Ковачки, както и дали двамата ще попаднат под ударите на „Магнитски“.

Очаквайте продължение!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments