Всички опити да бъде поставен таван на цените или на надценките по всяка вероятност ще завършат с неуспех. Причината е, че това противоречи на самия начин на функциониране на пазарната икономика. Това коментира пред „БНР“ икономистът и член на Съвета по икономически и публични политики Михаил Кръстев.
Той подчерта, че от друга страна не може да се очаква, че държавата просто ще наблюдава пасивно какво се случва по отношение включително и на инфлацията у нас. Икономистът обясни, че тя има правомощия и механизми. Но те не са свързани с поставянето на тавани на надценките, защото всичко това може да доведе до отблъскване на инвеститорите от нашия пазар и дори до недостиг както на стоки, така и на услуги.
Кръстев обясни също така, че пазарната икономика може да функционира само при принципите на конкуренцията. Но трябва да се подчертае, че ако вдигането на цените е синхронизирано, тогава може да се говори за монопол и регулаторните органи трябва да свършат своята работа и да установят дали има картелно споразумение.
Такова може да бъде открито чрез извършването на проверки на различните производители. Именно затова държавата в никакъв случай не е безпомощна. И не трябва да има притеснения, че някой може да се разсърди, или да бъде изгонен от нашия пазар. Нещо повече. Комуникацията с търговските вериги трябва да бъде твърда.
Експертът обясни също така, че през последната година малката потребителска кошница е с много по-висок темп на растеж. А за да бъде намалена инфлацията, най-сигурният начин е да бъде свито потреблението. Тогава цените ще започнат да се понижават. А наливането на пари в икономиката чрез различни социални мерки води до точно обратния ефект, защото повишава инфлацията.
Кръстев беше категоричен, че лансираната от някои от партиите идея за таван на цените на практика означава катастрофа. Това според него ще доведе до недостиг на стоки и услуги.